Преспанско-пелагониска епархија: актуелности
 
 
 
 
 

Осветување на нов храм во Битола (13.09.2014)Митриполит Преспанско-пелагониски г. Петар во посета на Саем на книгата (12.04.2013)Божествена Литургија во Битола (18.12.2012)Божествена Литургија во Журче (18.05.2012)Вечерна богослужба во Журче (15.05.2012)

На празникот на свети Атанасиј Велики

Богослужби за Благовештение и Цветници во Преспанско-пелагониската епархија (11.04.2012)

Прес-конференција во Митрополијата во Битола

Монашење во манастирот во Журче (04.06.2011)30 години јубилеј од епископската служба на Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар (12.06.2011)Богослужби на празникот на свети Атанасиј (14.05.2011)

Осветување на камен-темелник за изградба на Институт за современи композити и роботика во Прилеп

Богослужби во Преспанско-пелагониската епархија (13.03.2011)

Во првата недела од Великиот пост

Прочка во Битола (06.03.2011)Архиерејска Божествена Литургија (21.11.2010)

На празникот на Соборот на свети архангел Михаил

Вечерна богослужба во манастирот на свети архангел Михаил во Варош (20.11.2010)На празникот на свети Димитриј во Битола (07.11.2010)Архиерејска Божествена Литургија во Битола (07.11.2010)Божествена Литургија на Петковден (27.10.2010)Вечерна богослужба на Петковден (27.10.2010)Архиерејска Божествена Литургија во Битола (24.10.2010)

Хиротонија во ѓаконски и во свештенички чин

Осветување на манастирот на Рождество на Пресвета Богородица во с. Никодим (прилепско) (17.10.2010)Промоција на монографија „Д-р Димитар Котевски“ (15.10.2010)Посета на учениците од Центарот за Православна христијанска веронаука „Св. Јован Богослов“ на Митрополијата во Битола (09.10.2010)Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (10.10.2010)Семакедонски црковно-народен собир во штипско Ново Село (03.10.2010)

На празникот на Соборот на сите македонски светители

Годишното Собрание на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп (01.10.2010)Божествена Литургија во с. Крстоар, Битола (30-09-2010)Ракополагање во ѓаконски и свештенички чин (30-09-2010)Божествена Литургија во Битола (13.07.2010)

На Павловден

Божествена Литургија во Прилеп (12.07.2010)

На Петровден

Вечерна Богослужба во црквата на светите Петар и Павле во с. Подмочани (12.07.2010)Делегацијата од Романската Православна Црква во посета на Битола (18.06.2010)На празникот на светите Константин и Елена во Битола (03.06.2010)Богослужби во Преспанско-пелагониската епархија (24.05.2010)Божествена Литургија и Венчавка (16.05.2010)

Во црквата на Светото Благовештение во Прилеп

Прес-конференција (31.03.2010)

Во просториите на Светата Митрополија во Битола

Духовна академија во храмот “Рождество на Пресвета Богородица”во Битола (28.03.2010)Цветници во Битола (28.03.2010)Литургија на Претходноосветени Дарови во Битола (22.03.2010)

На празникот на светите Четириесет Севастиски маченици

Архиерејска Божествена Литургија во Крушево (21.03.2010)Акатист кон Пресвета Богородица (19.03.2010)

Во црквата на Пресвета Богородица во Битола

Сеноќно бдение во Битола (18.03.2010)Архиерејска Божествена Литургија во Битола (14.03.2010)Акатист кон Пресвета Богородица (12.03.2010)

Битола

Крстопоклона недела (07.03.2010)

Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп

Акатист кон Пресвета Богородица (07.03.2010)

Во црквата на Пресвета Богородица во Битола

Божествена Литургија во Ресен (28.02.2010)Акатист кон Пресвета Богородица (26.02.2010)

Битола

Архиерејска Божествена Литургија во Битола (21.02.2010)Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (20.02.2010)Литургија на Претходноосветени Дарови во Битола (19.02.2010)Архиерејска Божествена Литургија во Битола (14.02.2010)

Недела на простувањето

Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (11.02.2010)

На празникот на Светите Три Светители

Осветување камен-темелник за изградба на Градски пазар во Крушево (08.02.2010)Делегација на МПЦ на интронизацијата на новоизбраниот Српски поглавар (23.01.2010)Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (24.01.2010)

Крштевка во црквата на Свето Благовештение

Архиерејска Божествена Литургија во Ресен (20.01.2010)

На Соборот на свети Јован Крстител

Богојавление во Преспанско-пелагониската епархија (19.01.2010)Божествена Литургија во Ресен (09.01.2010)

На празникот на свети архиѓакон и првомаченик Стефан

Божествена Литургија во Прилеп (08.01.2010)

Собор на Пресвета Богородица

Митрополитот Преспанско-пелагониски Петар во посета на Домот за доенчиња и на старскиот дом „Сју Рајдер“ во Битола (07.01.2010)

Божикен концерт во соборниот храм на свети Димитриј во Битола

Божествена Литургија во Битола (15.01.2010)Свештенството од Преспанско-пелагониската епархија во посета на Митрополитот Петар (06.01.2010)

На Бадник

Божикен концерт во Битола (07.01.2010)Прес-конференција во Митрополијата во Битола (05.01.2010)Божествена Литургија на празникот на свети Наум во Битола (05.01.2010)Бдение во црквата Успение на Пресвета Богородица во с. Јанкоец -Ресен на 31.2009/01.2010 г. (01.01.2010)

Фотографски материјал

Битола (18.12.2009)

За празникот на свети Нектариј Битолски

Архиерејска Божествена Литургија во Битола (13.12.2009)

Ракополагање во ѓаконски чин

Претседателот на Парламентот на Австралија во официјална посета на Преспанско-пелагониската епархија (13.12.2009)Божествена Литургија во Скопје (08.12.2009)

На празникот на свети Климент Охридски

Празникот Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста), отпразнуван во храмот на Светото Благовештение во Прилеп (06.12.2009)На празникот на свети Архангел Михаил (21.11.2009)

Божествена Литургија во манастирот во Варош

Божествена Литургија во Битола (15.11.2009)Божествена Литургија во црквата на светите Козма и Дамјан во селото Плетвар (15.11.2009)Архиерејска Божествена Литургија на Митровден во Битола (09.11.2009)Вечерна богослужба во црквата на свети Димитриј во Битола (09.11.2009)

На празникот на свети Димитриј

Осветување на манастирски храм во с. Слоештица (24.10.2009)Осветување на црква на Успение на Пресвета Богородица во с. Суводол (11.10.2009)Монашења во манастирот во Зрзе (05.10.2009)Осветување на манастирот во с. Леништа, прилепско (29.09.2009)Крстовден во Битола (27.09.2009)Божествена Литургија на денот на свети Еврихиј (06.09.2009)

Света Тајна Венчание

Божествена Литургија во црквата на свети Пантелејмон во Битола (09.08.2009)Вечерна богослужба во манастирот на свети Георгиј во с. Присад, прилепско (08.08.2009)Божествена Литургија во Битола (08.08.2009)Вечерна богослужба во с. Лениште, прилепско (10.08.2009)Божествена Литургија на празникот на свети пророк Илија (02.08.2009)

38 Светски Македонски Средби во с. Трново

Илинден во Крушево (02.08.2009)

Свеченото отвoрање на 106-та годишнина од Илинденското востание и Крушевската Република

Вечерна богослужба во црквата на свети Архангел Михаил во Битола (25.07.2009)Осветен нов манастирски храм посветен на Пресвета Богородица во с. Новаци (13.06.2009)Спасовден (29.05.2009)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на свети Георгиј во с. Смилево

Студенти од Православниот Богословски факултет „Св. Климент Охридски“ во Софија во посета на Преспанско-пелагониската епархија (18.05.2009)Осветување на црква во Смолево (11.05.2009)Архиерејска Божествена Литургија во Дрен (прилепско) (24.04.2009)Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на свети Архангел Михаил во Варош (28.04.2009)Вечерна богослужба во манастирот во Варош (25.04.2009)Митрополитот Преспанско-пелагониски Петар во посета на болницата „Др. Трифун Пановски“ и домот за стари „Сју Рајдер“ (25.04.2009)Осветување на црквата на Пресвета Богородица во Битола (14.04.2009)

Лазарева сабота

Благовештение во Прилеп (07.04.2009)Акатист на Пресвета Богородица во Битола (04.04.2009)Архиерејска Божествена Литургија во Битола (24.03.2009)

Крстопоклона недела

Прес-конференција во Митрополијата во Битола (13.03.2009)Мултимедијално CD „Преображение“ (29.12.2008)

Во издание на манастирот Зрзе

Книга „Фрагменти“ на Епископот Хераклејски г. Климент (29.12.2008)Архиерејска Божествена Литургија и литија во Битола (18.12.2008)

Видео материјал

Свеченост во Битола (18.12.2008)

Во чест на заштитникот на градот Битола – свети Нектариј Битолски

Помен за Тоше Проески (17.10.2008)

Заупокоена Литургија во Крушево

Прес-конференција во Митрополијата во Битола (10.10.2008)Архиерејска Божествена Литургија во Јанковец (29.08.2008)

На празникот на Успението на Пресвета Богородица

Прилеп (19.08.2008)

На празникот на преподобна Параскева

Архиерејска Божествена Литургија во Трново (06.08.2008)

“Традиционална 37 Светска Македонска Иселеничка средба - Трново 2008“

“35-тите јубилејни Љубански Иселенички Средби“ (06.08.2008)Осветување на камен-темелник на нова општинска зграда во Прилеп (06.08.2008)Божествена Литургија во с. Богомила (27.07.2008)Света Тајна Крштение (26.07.2008)

Во црквата на света Петка во с. Подмочани (ресенско)

Божествена Литургија во Битола (25.07.2008)

На денот на свети Архангел Гаврил

Маловишта (25.07.2008)

Етно-фестивал

На празникот на света великомаченичка Недела (19.07.2008)

Богослужби во Битола

Посета на делегација од Пакистан (19.07.2008)Положување риза на Пресвета Богородица во Влахерна (15.07.2008)

Осветување на камен-темелник на црква во с. Слоештица (демирхисарско)

Благословување на жетвата во Пелагониското поле (14.07.2008)

Светите бесребреници Козма и Дамјан Римски

Павловден (13.07.2008)

Божествена Литургија во Битола

Петровден (12.07.2008)

Божествена Литургија во село Буково (битолско)

Осветување на камен-темелник за нова црква во селото Дрен (11.06.2008)

Вечерна Богослужба во црквата на Светото Преображение во Прилеп

Божествена Литургија во с. Брусник (11.06.2008)Божествена Литургија во Битола (03.06.2008)

Во црквата на светите Константин и Елена

Осветување на камен-темелник на нова црковна сала при црквата на свети Димитриј во с. Долно Чарлија (битолско) (12.05.2008)Осветување на црквата на свети Василиј Велики во с. Трстеник (крушевско) (10.05.2008)Симпозиум “Охридската евангелска дејност на Николај Велимировиќ (1920-1934)” во Шабац, Србија (09.05.2008)Архиерејска Божествена Литургија во Ресен (08.05.2008)Архиерејска Божествена Литургија во манастирот на свети Архангел Михаил во Варош (Прилеп) (08.05.2008)

Источен петок – Балаклија

Епархиско собрание на Преспанско-пелагониската епархија (30.04.2008)Архиерејска Божествена Литургија во Ресен (29.04.2008)

Трет ден Велигден

Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (28.04.2008)

Втор ден Велигден

Второ Воскресение, Битола (27.04.2008)Воскресение Христово во Битола (27.04.2008)Богослужби во Страсната седмица (26.04.2008)Божествена Литургија во Крушево (13.04.2008)Осветување на новиот маркет „Тедико Супер“ во Прилеп (12.04.2008)Осветување на новата бензиска станица на Лукоил во Прилеп (11.04.2008)Акатист кон Пресвета Богородица (11.04.2008)

Битола

Благовештение во Прилеп (08.04.2008)Акатист кон Пресвета Богородица (04.04.2008)

Во црквата на Пресвета Богородица во Битола

Божествена Литургија во Прилеп (01.04.2008)Осветување на нов параклис во Битола (01.04.2008)Акатист кон Пресвета Богородица Елеуса (01.04.2008)

Во црквата на Пресвета Богородица во Битола

Божествена Литургија во Ресен (24.03.2008)Божествена Литургија на празникот на светите Четириесет Севастиски маченици (22.03.2008)Акатист во црквата на Пресвета Богородица во Битола (21.03.2008)Недела на Православието (18.03.2008)

Божествена Литургија во соборниот храм во Битола

Тодорова сабота (18.03.2008)

Божествена Литургија во црквата на Пресвета Богородица во Битола

Акатист во црквата на Пресвета Богородица во Битола (18.03.2008)Претходно осветена Литургија (17.03.2008)

Во црквата на свети Димитриј во Битола

Митрополитот Петар зеде учество во акцијата „Денот на дрвото - засади ја својата иднина” (13.03.2008)Митрополитот Петар ја врачи донацијата на Австралиската епархија на Битолскиот и Прилепскиот клинички центар (30.01.2008)Богојавление во Битола и во Отешево (19.01.2008)Посета (10.01.2008)

На Домот за стари, Домот за доенчиња и мали деца и Домот за терминално болни „Сју Рајдер“

Божикен прием (07.01.2008)

Во резиденцијата на Митрополитот Преспанско-пелагониски Петар

Прием во резиденцијата на Митрополитот Петар (06.01.2008)Сеноќно бдение (01.01.2008)

Во манастирот на Успение на Пресвета Богородица во Јанковец

Посета на Центарот за деца со посебни потреби и Домот „Сју Рајдер“ во Битола (25.12.2007)

Доделување на признанијата „Хуманист на годината“

Одбележан празникот свети Никола во Прилеп (20.12.2007)Свечени богослужби во чест на свети Нектариј Битолски во Битола (18.12.2007)Божествена Литургија на празникот на Воведение на Пресвета Богородица (06.12.2007)Одбележан светскиот ден на лицата со хендикеп во Прилеп (03.12.2007)Посета на Митрополитот шабачко-ваљевски г. Лаврентиј на Преспанско-пелагониската епахија (22.11.2007)

Фотографски материјал

Опело во црквата на свети Никола во Крушево (17.10.2007)Охрид (29.10.2007)

Архиерејска Божествена Литургија во црквата на Света Софија