Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија и литија во Битола (18.12.2008)

На 18.12.2008 година, со почеток во 8 часот, со Божествената Литургија во соборниот храм на свети великомаченик Димитриј во Битола, започна чествувањето на празникот посветен на свети Нектариј Битолски. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар заедно со свештенството, ѓаконството и верниот народ од Битола, по Божествената Литургија во 11 часот, направија торжествена литија со моштите на св. Агатангел Битолски по улиците во централното градско подрачје. По литијата, кивотот беше поставен во соборниот храм, а голем број верници на Светителот му оддадоа почит, со големи поклони и целив.

 

       

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Известува: Весна Апостоловска