Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Цветници во Битола (28.03.2010)

На 28.03.2010 година, на празникот Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим - Цветници, Неговото Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски Г. Петар, благоволи да отслужи Празнична Божествена Литургија во храмот на Пресвета Богородица во Битола, и да го ракоположи чтецот Веле Спиркоски во чин ипоѓакон, а потоа во чин ѓакон.

 

      

 

     

 

      

Известува: Весна Апостоловска