Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Осветување на камен-темелник на нова црковна сала при црквата на свети Димитриј во с. Долно Чарлија (битолско) (12.05.2008)

На 12.05.2008 година,   Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар благоволи да освети камен-темелник за изградба на нова црковна сала при црквата на свети великомаченик Димитриј Солунски во село Долно Чарлија, Битолско.

 

       

 

Известува: Весна Апостоловска