Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Осветување на манастирски храм во с. Слоештица (24.10.2009)

На 24.10.2009 година, Неговото Преосвештенство Епископот Хераклејски г. Климент благоволи да го освети возобновениот манастирски храм на свети великомаченик Георгиј во с. Слоештица, Крушевско-Демирхисарко Архиерејско Намесништво, во сослужение со свештенослужители од Преспанско-пелагониската епархија.

Ктитор на возобновениот храм е г. Душан (Неделковски) Петревски, со семејството од Австралија.

 

      

 

     

 

                          

 

     

 

 

 

Известува: Весна Апостоловска