Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Положување риза на Пресвета Богородица во Влахерна (15.07.2008)

Денес, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, благоволи да изврши осветување на камен-темелник за изградба на манастирска црква на свети великомаченик Георгиј во с. Слоештица, Демирхисарско, Крушевско-Демирхисарско Архиерејско намесништво. На чинот на осветувањето присустуваа многу верни чеда од нашата епархија како и Македонци-иселеници од Дијаспората, по потекло од ова село.

 

           

 

            

 

             

Известува: Весна Апостоловска