Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Прилеп (24.01.2010)

На 24.01.2010 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, во храмот Св. Благовештение во Прилеп, благоволи да отслужи Воскресна Божествена Литургија и да ги крсти и миропомаза: Мелани Најдовска; Мелани Трајковска; Златан Гајтаноски; Сара Ристеска; Симона Огненоска; Ива Мојаноска; Дамјан Чолаковски; Леонид Трајкоски и Благица и Благојче Јосифоски.

 

                           

 

                           

 

     

 

Известува: Весна Апостоловска