Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Богослужби во Страсната седмица (26.04.2008)

На 24.04.2008 година, на Велики Четврток, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, отслужи Божествена Василиева Литургија и голем маслосвет во храмот на Пресвета Богородица во Битола. Вечерта во соборниот храм на свети великамечни Димитриј во Битола Владиката Петар отслужи богослужба на која беа прочитаа 12-те страдални  Евангелија.  

 

 

 

 

 

 

 

 

На 25.04.2008 година, на Велики Петок, во соборниот храм на свети великомаченик Димитриј во Битола беа отслужени Царските часови, Вечерната богослужба  и беше изнесена  плаштаницата.  Вечерта, во соборниот храм на свети великомаченик Димитриј во Битола се отслужи бдение со пеење на статиите на Оплакувањето Христово.

 

         

 

          

 

           

На 26. 04. 2008 година, на Велика Сабота, Божествена Василиева Литургија отслужи Митрополитот Преспаснско-пелагониски г. Петар во храмот на Пресвета Богородица во Битола.

 

         

Известува: Весна Апостоловска