Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Осветување на камен-темелник за нова црква во селото Дрен (11.06.2008)

На 07.06.2008 година Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, благоволи да освети камен темелник и да положи свети мошти во манастирската црква на свети Илија во истоимениот манастир кај селото Дрен.

 

На 07.06.2008 година Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар благоволи да отслужи Вечерна богослужба во храмот на Свето Преображение во Прилеп.