Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Божествена Литургија во Битола (03.06.2008)

На 03.06.2007 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар благоволи да отслужи празнична Божествена Литургија во храмот на светите Константин и Елена во Битола.

На 04.06.2008 година Митрополитот г. Петар благоволи да отслужи Вечерна Богослужба во храмот на Свети Спас во Крушево.