Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Битола (24.10.2010)

На 24.10.2010 г. (Св. ап. Филип), Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски Г. Петар, благоволи да ги ракоположи ѓаконот Ристо Кочанов во чин ереј, и чтецот Роберт Илиески во ѓаконски чин, во храмот на светата великомаченичка Недела во Битола.

 

      

 

                        

 

        

 

Известува: Весна Апостоловска