Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Богослужби во Преспанско-пелагониската епархија (13.03.2011)

На 11 март 2011 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар благоволи да отслужи мало повечерие со Акатист во храмот на Пресвета Богородица. во Битола.

 

         

 

 

 

На 12 март 2011 година, на денот на светиот новомаченик Ангел Битолски (Тодорова сабота), Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар благоволи да отслужи празнична Божествена Литургија во храмот на Светто Благовештение во Прилеп.

На 13 март 2011 година, Митрополитот г. Петар благоволи да отслужи Божествена Литургија во храмот на светиот великомаченик Димитриј  во Битола.

 

 

           

Известува: Весна Апостоловска