Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Божествена Литургија на денот на свети Еврихиј (06.09.2009)

На 06.09.2009 г. (Св. Свешт-мч. Евтихиј), Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да отслужи Воскресна Божествена Литургија и во текот на Божествената Литургија благоволи да го изврши чинот Венчание врз чедата Божји Веле и Тања Спиркоски, во храмот Св. В-мч. Димитриј во с. Кривогаштани - Прилепско архиерејско Намесништво.

 

     

 

      

 

Известува: Весна Апостоловски