Vesti i nastani
 
 
 
 
 

Осветување на црквата на свети Василиј Велики во с. Трстеник (крушевско) (10.05.2008)

На 10.05.2008 година. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар благоволи да го освети храмот на свети Василиј Велики во селото Трстеник, Крушевско.

 

         

 

          

 

Известува: Весна Апостоловска