Православен календар
 

Православен календар 2023

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Јануари 31 ден - Коложег   Календар за следниот месец            
Недела на Светите Отци; глас 4
Евангелие: Лука 17:12,17:19; Апостол: Кол. 3:12,3:16;
Н119Светиот маченик Бонифациј; Свети Григориј (Григентиј), епископ Омиритски; Свети Бонифатиј Милостив, епископ Ферентиски; Преподобен Илија Муромец;
П220Светиот свештеномаченик Игнатиј Богоносец; Свети Данило, архиепископ Српски; Свети праведен Јован Кронштатски;
В321Светата маченичка Јулијанија и шестотини и триесетте маченици со неа; Свети Петар Чудотворец, митрополит Руски; Светиот маченик Темистокле;
С422Светата великомаченичка Анастасија Одврзителка и другите со неа; Светата маченичка Теодотија со трите деца; Преподобен Никифор Лепрозен ;
Ч523Свети Наум Охридски; Светите десет маченици на Крит; Свети Нифонт Чудотворец;
П624Преподобната маченичка Евгенија и другите со неа; Преподобен Никола војвода;
С725Рождество на Господ Исус Христос;
Недела на Светите Богоотци; глас 5
Евангелие: Мат. 2:11,2:23; Апостол: Евр. 2:11,2:18;
Н826Свети праведен Јосиф Обручник; Свети цар Давид; Свети Јаков, брат Господов; Собор на Пресвета Богородица; Спомен на бегството во Мисир; Преподобен Еварест; Свети Ефтимиј Исповедник, епископ Сардиски; Преподобен Константин Синадски; Преподобен Никодим Прилепски-Тисмански;
П927Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан; Преподобните маченици Теодор и Теофан Начертани;
В1028Светите Дваесет илјади никомидиски маченици; Преподобен Симеон Мироточив; Светата маченичка Домна;
С1129Светите четиринаест илјади младенци маченици во Витлеем; Преподобен Маркел; Преподобните Марко Гробар и Теофил Плачлив;
Ч1230+Преподобен Гаврил Велички ; Светата маченичка Анисија; Преподобна Теодора Цариградска; Светиот апостол Тимон; Преподобна Теодора Кесариска; Преподобниот маченик Гедеон; Свети Дионисиј Закински ;
П1331Преподобна Меланија Римјанка; Блажениот Теофилакт, архиепископ Охридски; Преподобниот маченик Зотик Сиропитател (хранител на сиромашните);
С141Обрезание на Господ Исус Христос; Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски;
Недела пред Богојавление; глас 6
Евангелие: Јован 15:1,15:7; Апостол: 1. Петр. 2:21,2:25;3:1,3:9;
Н152Свети Силвестер, eпископ Римски; Преподобен Серафим Саровски; Света Теодота; Преподобен Амон; Претпразненство на Богојавление;
П163Светиот пророк Малахија; Светиот маченик Гордиј; Света Геновева;
В174Собор на Светите Седумдесет aпостоли; Евнухот на царицата Кандакија; Преподобниот маченик Онуфриј Хилендарец;
С185+Водокрст; Преподобната мајка Синклитикија; Светиот свештеномаченик Теопемт и маченикот Теона; Светиот пророк Михеј I; Преподобна Аполинарија;
Ч196Богојавление – Водици;
П207Собор на свети Јован Предвесник и Крстител; Светиот маченик Атанасиј;
С218Свети Григориј, епископ Охридски; Светите маченици Јулијан и Василиса; Преподобен Георгиј Хозевит; Света Домника;
Недела по Богојавление; глас 7
Евангелие: Лука 18:35,18:43; Апостол: 1. Тим. 4:9,4:15;
Н229Светиот маченик Полиевкт; Преподобен Евстратиј; Свети Филип, митрополит Московски;
П2310Свети Григориј, епископ Ниски; Преподобен Амон; Свети Маркијан; Свети Теофан Затворник;
В2411Преподобен Теодосиј Велики; +Преподобен Јоаникиј Ракотински ; Блажениот Михаил;
С2512Светата маченичка Татијана; Светиот маченик Петар Авесаламит; Празник на иконата „Млекопитателница“; Преподобната мајка Теодора;
Ч2613Светите маченици Ермил и Стратоник; Свети Јаков, епископ Нисибиски; Преподобен Максим Капсокаливит;
П2714Света Нина, просветителка на Грузија; +Свети Сава, архиепископ Српски; Преподобните маченици Синајски и Раитски; Свети Илариј, епископ Поатиски;
С2815Преподобен Павле Тивејски; Преподобен Јован Кушчник (Колибар); +Преподобен Гаврил Лесновски ; Светиот маченик Пансофиј; +Преподобен Прохор Пчински;
Недела на Закхеј; глас 8
Евангелие: Лука 19:1,19:10; Апостол: 1. Тим. 4:9,4:15;
Н2916Чесни вериги на Светиот апостол Петар; Светите маченици Певсип, Елевсип, Малевсип и нивната баба Леонила; Преподобниот маченик Дамаскин Габровски; Преподобен Ромил;
П3017+Преподобен Антониј Велики; Светиот цар Теодосиј Велики; Светиот маченик Георгиј Нов Јанински;
В3118+Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски; +Свети Кирил Александриски; Свети Максим, архиепископ Влахозадпланински;