Православен календар
 

Православен календар 2022

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Јануари 31 ден - Коложег   Календар за следниот месец            
С119Светиот маченик Бонифациј; Свети Григориј (Григентиј), епископ Омиритски; Свети Бонифатиј Милостив, епископ Ферентиски; Преподобен Илија Муромец;
Недела на Светите Отци; глас 3
Евангелие: Марко 9:33,9:41; Евангелие: Лука 18:35,18:43; Апостол: Евр. 10:32,10:38; Апостол: Кол. 1:12,1:18;
Н220Светиот свештеномаченик Игнатиј Богоносец; Свети Данило, архиепископ Српски; Свети праведен Јован Кронштатски;
П321Светата маченичка Јулијанија и шестотини и триесетте маченици со неа; Свети Петар Чудотворец, митрополит Руски; Светиот маченик Темистокле;
В422Светата великомаченичка Анастасија Одврзителка и другите со неа; Светата маченичка Теодотија со трите деца; Преподобен Никифор Лепрозен ;
С523Свети Наум Охридски; Светите десет маченици на Крит; Свети Нифонт Чудотворец;
Ч624Преподобната маченичка Евгенија и другите со неа; Преподобен Никола војвода;
П725Рождество на Господ Исус Христос;
С826Собор на Пресвета Богородица; Спомен на бегството во Мисир; Преподобен Еварест; Свети Ефтимиј Исповедник, епископ Сардиски; Преподобен Константин Синадски; Преподобен Никодим Прилепски-Тисмански;
Недела на Светите Богоотци; глас 4
Евангелие: Мат. 21:33,21:42; Апостол: Дела 6:8,6:15;7:1,7:5;7:47,7:60;
Н927Свети праведен Јосиф Обручник; Свети цар Давид; Свети Јаков, брат Господов; Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан; Преподобните маченици Теодор и Теофан Начертани;
П1028Светите Дваесет илјади никомидиски маченици; Преподобен Симеон Мироточив; Светата маченичка Домна;
В1129Светите четиринаест илјади младенци маченици во Витлеем; Преподобен Маркел; Преподобните Марко Гробар и Теофил Плачлив;
С1230+Преподобен Гаврил Велички ; Светата маченичка Анисија; Преподобна Теодора Цариградска; Светиот апостол Тимон; Преподобна Теодора Кесариска; Преподобниот маченик Гедеон; Свети Дионисиј Закински ;
Ч1331Преподобна Меланија Римјанка; Блажениот Теофилакт, архиепископ Охридски; Преподобниот маченик Зотик Сиропитател (хранител на сиромашните);
П141Обрезание на Господ Исус Христос; Свети Василиј Велики, архиепископ Кесариски;
С152Свети Силвестер, eпископ Римски; Преподобен Серафим Саровски; Света Теодота; Преподобен Амон; Претпразненство на Богојавление;
Недела пред Богојавление; глас 5
Евангелие: Лука 18:18,18:27; Апостол: Кол. 3:12,3:16;
Н163Светиот пророк Малахија; Светиот маченик Гордиј; Света Геновева;
П174Собор на Светите Седумдесет aпостоли; Евнухот на царицата Кандакија; Преподобниот маченик Онуфриј Хилендарец;
В185+Водокрст; Преподобната мајка Синклитикија; Светиот свештеномаченик Теопемт и маченикот Теона; Светиот пророк Михеј I; Преподобна Аполинарија;
С196Богојавление – Водици;
Ч207Собор на свети Јован Предвесник и Крстител; Светиот маченик Атанасиј;
П218Свети Григориј, епископ Охридски; Светите маченици Јулијан и Василиса; Преподобен Георгиј Хозевит; Света Домника;
С229Светиот маченик Полиевкт; Преподобен Евстратиј; Свети Филип, митрополит Московски;
Недела по Богојавление; глас 6
Евангелие: Лука 18:18,18:27; Апостол: 1. Тим. 1:15,1:17;
Н2310Свети Григориј, епископ Ниски; Преподобен Амон; Свети Маркијан; Свети Теофан Затворник;
П2411Преподобен Теодосиј Велики; +Преподобен Јоаникиј Ракотински ; Блажениот Михаил;
В2512Светата маченичка Татијана; Светиот маченик Петар Авесаламит; Празник на иконата „Млекопитателница“; Преподобната мајка Теодора;
С2613Светите маченици Ермил и Стратоник; Свети Јаков, епископ Нисибиски; Преподобен Максим Капсокаливит;
Ч2714Света Нина, просветителка на Грузија; +Свети Сава, архиепископ Српски; Преподобните маченици Синајски и Раитски; Свети Илариј, епископ Поатиски;
П2815Преподобен Павле Тивејски; Преподобен Јован Кушчник (Колибар); +Преподобен Гаврил Лесновски ; Светиот маченик Пансофиј; +Преподобен Прохор Пчински;
С2916+Чесни вериги на Светиот апостол Петар; Светите маченици Певсип, Елевсип, Малевсип и нивната баба Леонила; Преподобниот маченик Дамаскин Габровски; Преподобен Ромил;
32 седмица по Педесетница; глас 7
Евангелие: Лука 6:17,6:23; Апостол: Евр. 13:17,13:21;
Н3017Преподобен Антониј Велики; Светиот цар Теодосиј Велики; Светиот маченик Георгиј Нов Јанински;
П3118+Свети Атанасиј Велики, архиепископ Алесандриски; +Свети Кирил Александриски; Свети Максим, архиепископ Влахозадпланински;