Православен календар
 

Православен календар 2018

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Февруари 28 дена - Сечко   Календар за следниот месец            
Ч119Преподобен Макариј Велики; Преподобен Макариј Александриски; Свети Арсениј, епископ Крфски; Свети Марко, архиепископ Ефески; Блажениот Теодор;
П220Преподобен Ефтимиј Велики; Светите маченици Енен, Нирен и Пен;
С321Преподобен Максим Исповедник; Блажениот Максим Грк; Светиот маченик Неофит; Светата маченичка Агнија;
Недела на блудниот син; глас 2
Евангелие: Лука 15:11,15:32; Апостол: 1. Кор. 6:12,6:20;
Н422Собор на руските новомаченици и исповедници; Светиот апостол Тимотеј; Преподобниот маченик Анастасиј;
П523Светиот свештеномаченик Климент, епископ Анкирски; Шестиот Вселенски Собор; Свети Павлин Милостив;
В624Преподобна Ксенија; Светиот маченик Вавила; Преподобен Македониј; Преподобен Филон, епископ Кипарски; Преподобен Дионисиј Олимписки, Чудотоворец;
С725+Свети Григориј Богослов, архиепископ Цариградски; Преподобен Публиј; Преподобен Мар; Светата маченичка Фелицита и нејзините седум синови;
Ч826Преподобните Ксенофонт и Марија и нивните синови Јован и Аркадиј; Преподобен Симеон Ветхи; Свети Давид, цар Грузиски (1089 г. – 1130 г.); Свети Јосиф Солунски;
П927Пренос на моштите на Свети Јован Златоуст; Преподобен Тит Печерски;
С1028Преподобен Ефрем Сирин; Преподобен Исаак Сирин; Преподобен Паладиј; Преподобен Ефрем Печерски (+1096); (Задушница);
Недела на Страшниот суд; Месопусна; глас 3
Евангелие: Мат. 25:31,25:46; Апостол: 1. Кор. 8:8,8:13;9:1,9:2;
Н1129Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј; Светите маченици Роман, Јаков, Филотеј, Иперихиј, Авив, Јулијан и Паригориј; Преподобен Лаврентиј Печерски;
П1230Тројцата Свети архиереи; Светиот свештеномаченик Иполит; Светиот маченик Теофил Нови; Света Батилда ;
В1331Светите Кир и Јован, бесребреници и чудотворци; Светата маченичка Трифена; Преподобен Никита Печерски;
С141+Светиот маченик Трифун; Светите маченици Перпетуа, Фелицитате, Сатир и другите со нив; Преподобен Петар Галатиски;
Ч152Сретение Господово; Светиот новомаченик Јордан;
П163+Свети Симеон Богопримец; Светите маченици Адријан и Евул; Свети Николај Јапонски; Света Веребурга ; Свети Ансгариј Германски ;
С174Преподобен Исидор Пелусиот; Преподобен Николај Исповедник; Светиот маченик Јосиф;
Недела на Адамовото изгонување од рајот (Сиропусна); глас 4
Евангелие: Мат. 6:14,6:21; Апостол: Рим. 13:11,13:14;14:1,14:4;
Н185Прочка; Светата маченичка Агатија; Светата маченичка Теодула; Свети Полиевкт, патријарх Цариградски ;
П196Велигденски пости; Свети Вукол, епископ Смирненски; Светата маченичка Фауста; Светата маченичка Доротеја; Свети Фотиј, патријарх Цариградски; Преподобните Варсонуфиј и Јован; Светите маченички Марта и Марија и нивниот брат Ликарион;
В207Свети Партениј, епископ Лампсакиски; Преподобен Лука Еладски; Преподобна Мастридија; Илјада и тројца маченици во Никомидија;
С218Светиот великомаченик Теодор Стратилат; Светиот пророк Захарија; Свети Сава II, архиепископ Српски;
Ч229Светиот маченик Никифор; Светиот свештеномаченик Петар Дамаскин;
П2310+Светиот свештеномаченик Харалампиј; Преподобен Прохор Лободник; (Акатист);
С2411Тодорова сабота; Светиот свештеномаченик Власиј; +Светиот маченик Георгиј Кратовски; Света Теодора;
Недела на Православието; глас 5
Евангелие: Јован 1:43,1:51; Апостол: Евр. 11:24,11:26;11:32,11:40;12:1,12:2;
Н2512Свети Мелетиј, архиепископ Антиохиски; Свети Алексиј, митрополит Московски; Преподобна Марија; Свети Антониј, патријарх Цариградски; Света Калија;
П2613Преподобен Симеон Мироточив; Преподобен Мартинијан; Светите Зоа и Фотинија; Свети апостоли Акила и Прискила ;
В2714+Упокоение на Свети Кирил Солунски; Преподобен Авксентиј; Преподобен Исакиј, затворник Печерски;
С2815Светиот апостол Онисим; Преподобен Евсевиј; Света Кирана Солунска ; Преподобните Пафнутиј и Ефросинија;