Од Преданието на светите Отци
 
 
 
 
 
Свети Игнатиј Брјанчанинов: За ереста (13.02.2022)Свети Симеон Нов Богослов: За љубовта (11.02.2022)Свети Јустин Ќелиски: Човекот и Небесата (09.02.2022)Свети Атанасиј Велики: Против идолите (08.02.2022)Свети Филарет Московски: Исус во нашите срца (05.02.2022)Свети Козма Етолски: Апостолите (04.02.2022)Свети Нектариј Егински: Немажество, смелост, кукавичлак (02.02.2022)Старец Јосиф: Подвигот на молитвата (30.01.2022)Преподобен Доротеј Палестински: За смирението (29.01.2022)Свети Максим Исповедник: Мисли за искушенијата (27.01.2022)Свети Григориј Ниски: За искушението (26.01.2022)Свети Василиј Велики: Беседа за благодарноста (25.01.2022)Старец Клеопа: За душата (24.01.2022)Преподобен Јустин Ќелиски: За посекувањето на Крстителот (23.01.2022)Свети Атанасиј Велики: Предавање на бесмртноста (21.01.2022)Свети Теофан Затворник: По Богојавление (20.01.2022)Свети Јован Шангајски: Богојавление (18.01.2022)

Извадоци од беседата во Битола, 1928 година

Да се стане свет, и со душата и со телото, тоа е нашиот повик (13.06.2016)

преподобен Јустин Ќелиски

Боготрагателот живее во непрестајно движење и растење, вознесувајќи се непрестајно кон Небото (11.06.2016)

Свети Нектариј Егински

Православниот човек во затворот (18.02.2016)Христијанинот е подготвен да претрпи сѐ само да не ја изгуби благодатта (08.12.2015)

свети Јован Кронштадски

Како да Те воспеам Тебе, богатството на славата? (04.12.2015)

Свети Григориј Палама

За единството во бракот (02.12.2015)

Светата царица Александра Романова

Во почетокот Бог ги создаде небото и земјата (18.11.2015)

Свети Василиј Велики

Што е гревот според христијанското сфаќање? (16.11.2015)

Старец Софрониј Сахаров

Евангелските заповеди им се дадени на сите луѓе (06.11.2015)

Свети Амвросиј Оптински

Луда љубов (03.11.2015)

Втор дел - Свети Никола Кавасила

Потруди се постојано да се стрeмиш кон Христос (02.11.2015)

преподобен Гаврил Ургебадзе

Луда љубов (01.11.2015)

Прв дел

За совеста и солзите (30.10.2015)

Старец Сампсон (Сиверс)

За гревот на лагата и лицемерието (29.10.2015)Писма за христијански живот (28.10.2015)Завет (27.10.2015)Вистинската цел на нашиот христијански живот се состои во стекнување на Светиот Дух Божји (26.10.2015)За душевните и телесните болести (23.10.2015)

Митрополит Антониј Сурошки

Молитвата – патот кон Бог (22.10.2015)

свети Игнатиј Брјанчанинов

За трезвеноумието и светоста (21.10.2015)

Свети Исихиј Презвитер

Тежок подвиг е молитвата (20.10.2015)

Старец Софрониј Сахаров

Сѐ што е околу нас се капки на љубовта Божја (04.09.2015)

Свети Порфириј Кавсокаливиски

„Срцето да Го опфати Господ, и Господ срцето“ (16.08.2015)Светлината на духовното знаење е животот на умот (15.08.2015)

Свети Максим Исповедник

Поука (14.08.2015)

Отец Арсениј Бока

Нерасеаната молитва е највисокото созерцување на умот (13.08.2015)

Свети Евагриј Отшелник

„Небото е мало за Неговите дланки, а срцето е Негово живеалиште“ (10.08.2015)„Се загреа срцето мое во мене, и во мислите мои се разгоре оган!“ (09.08.2015)Христијанството е за ЈУНАЦИ И ЗА ГЕНИИ НА ДУХОТ (23.07.2015)

Старец Софрониј (Сахаров)

Патот до непрестајната молитва (16.07.2015)

(втор дел)

Патот до непрестајната молитва (14.07.2015)

Старец Ефрем Филотејски и Аризонски

За абортусот (13.07.2015)Обожението како цел на човековиот живот (11.07.2015)

Старец Георгиј Капсанис

ЗА ВЕЛИЧИНАТА НА ПРИЗИВОТ НА ПОЛНОТАТА НА БОГОПОДОБИЕТО (09.07.2015)

Старец Софрониј (Сахаров)

КАКО ДА СЕ СТАНЕ ЛИЧНОСТ И КАКО ДА СЕ ЖИВЕЕ КАКО ЛИЧНОСЕН ДУХ (Втор дел) (08.07.2015)

Старец Софрониј (Сахаров)

КАКО ДА СЕ СТАНЕ ЛИЧНОСТ И КАКО ДА СЕ ЖИВЕЕ КАКО ЛИЧНОСЕН ДУХ (04.07.2015)

(Прв дел)

Во срцето се наоѓа неизмерна длабочина (26.06.2015)

свети Макариј Велики

Секој христијанин треба да си најде мотив и неопходност за да стане свет (24.06.2015)Неопходно е само сѐ да се прави според Божјите заповеди (18.06.2015)Уметноста на живеењето е највисоката од сите уметности (17.06.2015)

Старец Софрониј (Сахаров)

Писма (12.06.2015)

Старец Софрониј Сахаров

Философија на прогресот (втор дел) (11.06.2015)

Преподобен Јустин Ќелиски

ФИЛОСОФИЈА НА ПРОГРЕСОТ (10.06.2015)

(Прв дел)

Велиш дека постиш, убеди ме во тоа со делата (09.06.2015)Живеј со срцето на Небесата (07.06.2015)

Свети Јован Кронштадски

Непрестајно да го наслушуваме своето срце (06.06.2015)

Свети Јован Кронштадски

„Дури и да не можеме да стигнеме во ветената земја, подобро е коските да ги оставиме во пустината, отколку да се вратиме во Египет“ (05.06.2015)За врската на добродетелната тријада на добродетелите (02.06.2015)Молитвениот ум бара соединување со срцето (01.06.2015)

Свети Игнатиј Брјанчанинов

Дојди Ти, Кој си дишење и живот мој, утеха на моето скрушено срце (31.05.2015)

свети Симеон Нов Богослов

Патот кон Бог е молитвата (30.05.2015)За молитвата (29.05.2015)

Старец Паисиј Светогорец

За човековото срце (28.05.2015)

Архимандрит Јован Крестјанкин

Душата – храм на Светиот Дух (27.05.2015)

Архимандрит ЈОВАН Крестјанкин

За мајката на сите добродетели, светата и блажена молитва и за духовното и телесното однесување за време на молитвата (25.05.2015)Бог, ангелите и душата се единствената реалност во вековите на вековите (24.05.2015)Размислувања на едно смирено срце (22.05.2015)Промислата Божја за нас нема граници (17.05.2015)Богојавлението е природа на светот, а богослужењето е цел на светот (14.05.2015)

Преподобен Јустин Ќелиски

Последните усилби (02.05.2015)

Блажен Августин

Мирот во мојата душа се раѓа од мирот во душата на мојот ближен (01.05.2015)Оние што живеат јуначки – никогаш не умираат (29.04.2015)За љубовта (28.04.2015)

Свети Макариј Велики

Беседа во Неделата на Светите Мироносици (26.04.2015)Христос воскресе! (25.04.2015)

Преподобен Порфириј Кавсокаливиски

ЗА ЉУБОВТА, ПОЗНАНИЕТО И ВЕРАТА (23.04.2015)

Старец Софрониј Сахаров

Духовно воскресение (22.04.2015)

Свети Игнатиј Брјанчанинов

Сеопшто значење на Воскресението Христово (21.04.2015)

Свети Теофан Затворник

Воскресението на Христос Спасителот (20.04.2015)

Свети Теофан Затворник

Беседа за неделата на свети апостол Тома (19.04.2015)Беседа на Воскресението (15.04.2015)За воскресението и колебањето (13.04.2015)

Свети Григориј Богослов

Душата за која прибежиште бил Крстот Твој, нека ја види милоста Твоја и Денот на Доаѓањето Твое (03.04.2015)

Преподобен Ефрем Сирин

„Живејте го мигот на Крстот“ (02.04.2015)

Поуки од романските Отци

Вистинскиот пост не е само одрекување од различна храна (01.04.2015)За искушенијата (31.03.2015)

Старец Јосиф Исихаст

За чистотата (30.03.2015)

Преподобен Игнатиј Брјанчанинов

За принудувањето, храброста и себеодрекувањето (27.03.2015)

Старец Ефрем Филотејски и Аризонски

Философија за животот (26.03.2015)

(трет дел)

Философија за животот (25.03.2015)

(втор дел)

Философија за светот (24.03.2015)

(прв дел)

Кон Тебе, Владико... (23.03.2015)Чудо се случува кога сочувствуваме во туѓата болка (22.03.2015)

Старец Паисиј Светогорец

За воспитувањето на децата (втор дел) (20.03.2015)

Свети Лука Војно-Јасенецки

ЗА ВОСПИТУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА (прв дел) (19.03.2015)

Свети Лука Војно-Јасенецки

Достоинството на човечкиот живот (18.03.2015)

Поуки од Светите Отци

Православното воспитување и светот околу нас (16.03.2015)

Блажен Серафим Роуз

„Само кога се жртвуваме себеси, можеме да се поистоветиме со Христос, зашто Христос е жртва“ (15.03.2015)

Старец Паисиј Светогорец

Светите Отци за бракот (14.03.2015)Монаштво на Благовестието (четврти дел) (13.03.2015)

Старец Георгиј Капсанис

Монаштво на Благовестието (трет дел) (12.03.2015)

Старец Георгиј Капсанис

Монаштво на Благовестието (втор дел) (11.03.2015)

Старец Георгиј Капсанис

Монаштво на Благовестието (прв дел) (10.03.2015)

Старец Георгиј Капсанис

Со Кого се соединуваме и со што сме удостоени? (08.03.2015)

Свети Григориј Палама

Правилната молитва воведува во ред сѐ (16.02.2015)

Старец Емилијан

Беседа на Свети Григориј Палама на приказната Господова за спасениот блуден син (10.02.2015)

Свети Григориј Палама

За молитвата (28.01.2015)За мајката на добродетелите – светата и блажена молитва (21.01.2015)

Свети Јован Лествичник

„Од полнотата Негова примивме сите“ (19.01.2015)

Беседа на Богојавление – свети Григориј Палама

Мисли за слободата (18.01.2015)

Архимандрит Софрониј Сахаров

За нашиот однос кон ближниот (17.01.2015)

Архимандрит Софрониј

За воспитувањето на децата (15.01.2015)

Старец Порфириј Кавсокаливиски

За болестите (14.01.2015)

Старец Порфириј Кавсокаливиски

Мајка и царица на сите добри дела (13.01.2015)

Старец Клеопа

„А кој се соединува со Господ, еден дух е со Него“ (11.01.2015)„Најпрекрасниот меѓу синовите човечки“ (10.01.2015)

Свети Григориј Палама

Во Неа Бог стана Човек (08.01.2015)

Ава Јустин Поповиќ

Доаѓањето на Самата Божја Икона (06.01.2015)

Свети Атанасиј Велики

Молитвата е прва и најважна работа. (31.12.2014)Умната молитва е моќно оружје (25.12.2014)Ноќното време подели го за спиење и молитва (19.12.2014)

Свети Василиј Велики

Ние треба правилно да стоиме на молитва пред Бог (08.12.2014)

Старец Јован Рижиски

За молитвата (07.12.2014)

Преподобен Нил Синајски

Тивко моли се за сите (03.12.2014)

Преподобен Порфириј

За искушенијата (26.11.2014)

Старец Ефрем Филотејски и Аризонски

Како да се подвизуваме во светот? (15.11.2014)Какви и кои плодови ги дава умната молитва? (14.11.2014)

Преподобен Никодим Светогорец

Ние живееме во незнаење (11.11.2014)

Архимандрит Рафаил Карелин

Поклонувањето, духовно и вистинско, се извршува преку молитвата со умот во срцето (03.11.2014)

Старец Клеопа

Во Тебе е сé што ни е потребно, Господи! (07.10.2014)

Свети Исак Сирин

Кој може на достоен начин да ја пофали Божјата умна молитва? (02.10.2014)

Преподобен Паисиј Величковски

Плачот по Бог е радост во Светиот Дух (29.09.2014)

Архимандрит Ефрем Ватопедски

Пресвета Богородица – нашата Мајка, на сите нас (25.09.2014)

Старец Јосиф Ватопедски

Ако човекот не се моли, Му станува туѓ на Бог (14.09.2014)Внатрешниот живот (08.09.2014)

Схи-игумен Сава Псковско-Печерски

Што значи христијанското совршенство? (02.09.2014)

Свети Игнатиј Брјанчанинов

Успението на Богородица – посредство кон Животот (27.08.2014)

Старец Ефрем Филотејски и Аризонски

Што ми е потребно? (24.08.2014)

Свети Јован Кронштатски

Оној што вистински Го љуби Бог, секогаш Го чува во срцето (23.08.2014)

Свети Тихон Задонски

За вечниот живот (23.08.2014)Богопознание (22.08.2014)

Свети Игнатиј Брјанчанинов

Праведен Алексеј Мечев: Живот без барања (22.08.2014)Учење за Исусовата молитва (21.08.2014)

Схи-монах Василиј

Непрестајната молитва и благодарењето кон Бог за сѐ што ни се случува се условите за нормален живот (20.08.2014)

Старец Емилијан од Симонопетра

„Нашиот живот е на небото“ (19.08.2014)

Преподобен Ефрем Сирин

Светоста е обврска за секој христијанин (17.08.2014)

Свети Филарет Московски

За тоа што за своето спасение треба да направи и претрпи човекот (16.08.2014)

Преподобен Никодим Светогорец

Учете се да се молите (14.08.2014)

Свети Јован Кронштатски

За постот (13.08.2014)

Преподобен Исаак Сирин

Просветлен од Божјата Светлина, човековиот ум се воздигнува кон Создателот на вселената (12.08.2014)

Свети Нектариј Егински

Гордоста е причината за сите наши падови, гревови, зла и неволји (11.08.2014)

Преподобен Макариј Оптински

Господ очекува со срцето, и како деца да се приврземе за Него (10.08.2014)

Архимандрит Јован Крестјанкин

Бог вистински се доживува или како Оган кој очистува, или како Светлина која просветлува (09.08.2014)

Старец Софрониј Сахаров

Најлесното средство за напредок во непрестајната молитва е Исусовата молитва (07.08.2014)

Схи-игумен Харитон Валаамски

За молитвата (06.08.2014)

Старец Ефрем Филотејски

Непрестајната молитва се здобива со често изговарање на Божјото име (05.08.2014)

Старец Јован Рижиски

За покајанието (04.08.2014)

Свети Јован Златоуст

Здобивање на добродетелите (03.08.2014)

Преподобен Исаак Сирин

За Божјото просветлување (05.07.2014)

Старец Паисиј Светогорец

За вечниот живот (22.06.2014)

Свети Кирил Ерусалимски

За постот (17.06.2014)Нема ништо подобро од чистата молитва (30.05.2014)Господовото Вознесение (29.05.2014)

Архимандрит Јован Крестјанкин

Молитвата природно нѐ зближува со нашиот Владика (28.05.2014)Кога душата ќе се соедини со Бог, тогаш доаѓаат солзите на духовната радост (26.05.2014)

Преподобен Исаак Сирин

Провери дали твојата душа ја пронашла Светлината (21.05.2014)Учење на Исусовата молитва (19.05.2014)

Свети Никодим Светогорец

„Од човекот зависи дали Духот нешто ќе направи“ (17.05.2014)Преполовение: Премудроста Божја (14.05.2014)За духовниот мир во срцето (12.05.2014)

Свети Никодим Агиорит

Како да го сочуваме нашето срце чисто? (10.05.2014)

Преподобен Исаак Сирин

Што значи тоа да слезе умот во срцето? (09.05.2014)

Схи-игумен Харитон Валаамски

Непрестајната молитва доаѓа од љубовта (08.05.2014)

Преподобен Силуан Светогорец

Покорност и послушност (03.05.2014)

Старец Јосиф Ватопедски

Од што да се почне, како да се продолжи, што понатаму? (02.05.2014)

Свети Теофан Затворник

Повторно Светлина ми засвети (29.04.2014)

Преподобен Симеон Нов Богослов

Ја видовме вистинската Светлина (26.04.2014)Божјата Светлина е вечен живот, Божјо Царство (24.04.2014)

Старец Софрониј

Воскресно слово (23.04.2014)

Свети Јован Златоуст, архиепископ Константинополски

За страдањата на Спасителот (18.04.2014)

Преподобен Ефрем Сирин

Крстот го симболизира Царството (16.04.2014)

Јеромонах Григориј Светогорец

Крсните страдања на Господ Исус Христос (14.04.2014)

Архимандрит Рафаил Карелин

Сетилата престануваат да дејствуваат и човекот е грабнат во созерцание (12.04.2014)

Старец Јосиф Исихаст

Според зборовите на Светиот Дух, нашиот „Бог е љубов“ (16.03.2014)

Свети Григориј Богослов

Секојдневното собеседење со Бога преку молитвата (15. 03.2014)

Свети Григориј Палама

Бог скриено му дава живот на срцето (14.03.2014)

Свети Макариј Велики

Ти, значи, не сакаш да страдаш? Тогаш не посакувај ниту да бидеш вознесен! (13.03.2014)

Старец Јосиф Исихаст

Христијанинот не смее да го отфрла својот живот, туку треба да го преобразува (12.03.2014)

Свети Теофан Полтавски

Божјата волја сака човекот вечно да живее (11.03.2014)

Преподобен Јован Касијан

Да ги поднесуваме сите неволји и тешкотии (10.03.2014)

Преподобен Теодор Студит

Размислувањето за Бога (09.03.2014)

Старец Јосиф Ватопедски

За молитвата (08.03.2014)

Свети Филарет Московски

Поука за спасение на душата (07.03.2014)

Свети Климент Охридски

За можностите за практикување на умната молитва во светот (06.03.2014)

Старец Јован Рижиски

Запомни го она што е главно за душата (04.03.2014)

Св. схи-игумен Сава Псковско-Печерски

Колку повеќе го истоштуваме телото во постот, толку повеќе духовни плодови ќе имаме (03.03.2014)

Преподобен Исаак Сирин

Мораме од срце сѐ да простиме (02.03.2014)

Старец Тадеј

Поуки за молитвата (01.03.2014)

Преподобен Нил Синајски

Во себе треба да се негува духот на молитвата (28.02.2014)

Свети Теофан Затворник

Тешко нам кои го напуштивме патот на светите Отци и останавме без духовни дела (27.02.2014)Повторно да Му пријдеме – но овојпат сами (26.02.2014)

Архимандрит Јован Крестјанкин

Оној што доволно се познава и осудува себеси, тој нема време да ги осудува другите (25.02.2014)

Свети Филарет Московски

За помислите на срцето (24.02.2014)

Преподобен Порфириј Капсокаливиски

Крстот и современиот свет (23.02.2014)

Старец Георгиј Капсанис

Ние живееме во времето на благодатта (22.02.2014)

Старец Јосиф Ватопедски

Најважно е да знаеме како да се молиме (21.02.2014)Поуки за молитвата (20.02.2014)

Старец Ефрем Филотејски

Тука се наоѓа конечната цел на човековиот подвиг (19.02.2014)

Свети Никола Кавасила

Совет за оној што се учи во молитвата (17.02.2014)Кои се најважните оружја со помош на кои ги поразуваме искушенијата од ѓаволот и која е ползата од искушенијата, односно нашата борба со непријателот? (15.02.2014)За трпението и смирението (14.02.2014)

Свети Серафим Саровски

Голема е тајната на побожноста (13.02.2014)

Преподобен Порфириј Капсокаливиски

За вежбањето на умот (12.02.2014)

Свети Никодим Агиорит

Како да се бориме со помислите? (10.02.2014)За помислите (08.02.2014)

Старец Ефрем Филотејски и Аризонски

За Светата Тајна Причест (07.02.2014)За стравот од Бога (06.02.2014)

Старец Софрониј Сахаров

Ве повикувам кон многу повисок лет (13.12.2013)Како да Му се дадеме на Христос? (07.12.2013)

Свети Григориј Палама

За искушенијата (06.12.2013)За Пресвета Богородица (04.12.2013)Во молитвата е неопходна едноставноста на срцето (03.12.2013)Да бидеме исполнети со Светиот Дух! Во тоа е суштината на духовниот живот (02.12.2013)Ве молам со љубовта на нашиот Исус Христос да бидете мудри во вашето спасение (01.12.2013)Присуството на Божјата Светлина ги собира причесните души и ги преобразува во неа (извадоци) (29.11.2013)За постот и молитвата (28.11.2013)Молитвата за нас е најпобедоносното оружје (23.11.2013)Кога Го следиме Христос? (22.11.2013)Во духовниот подвиг огромна е помошта од непрестајното изговарање на Исусовото име во длабочината на срцето (20.11.2013)Сѐ е од Бога; сепак, потребна е и нашата срдечност во подвигот (19.11.2013)Поуки за молитвата (18.11.2013)Ах, кога Бог би ни ја дал топлината во срцето и кога таа не би исчезнувала! (17.11.2013)Поради исполнувањето на малото правило Господ нема да нѐ лиши од небесното Царство (16.11.2013)Навистина е прекрасно ако душата биде удостоена да стане еден дух со Христос (15.11.2013)Благодатно средство за оживување на нашата мртва душа (14.11.2013)Оној што не ја здобил молитвата, чиста од помисли, нема со што да ја води битката (13.11.2013)За молитвата (12.11.2013)За нас нема друго спасение освен Исус Христос (06.11.2013)Главна активност за оној што стапнал на вистинскиот пат е молитвата (05.11.2013)

Свети Теофан Затворник

До совршенството се доаѓа со борба (04.11.2013)За да го здобиеме обожението, треба секогаш да бидеме свети (26.10.2013)За Светите и страшни Христови Тајни (21.10.2013)За Божјиот закон и законот на гревот (20.10.2013)За благодарењето (18.10.2013)Нашата молитва нека биде насочена кон тајното обожение (16.10.2013)За љубовта кон ближните (15.10.2013)За трезвеноста на умот и Исусовата молитва (13.10.2013)„Богородице Дево, радувај се благодатна Маријо, Господ е со Тебе, благословена си Ти меѓу жените и благословен е плодот на Твојата утроба, зашто Го роди Спасителот на нашите души“ (12.10.2013)„Никој не може да Го нарече Исус Господ, освен преку Светиот Дух“ (11.10.2013)Зошто христијаните мораат да носат толку тешки крстови? (09.10.2013)За Исусовата молитва (08.10.2013)Нашата благодарност кон Бога се содржи во тоа да ја сочуваме љубовта (07.10.2013)Господ нѐ повикува да се преобразиме (06.10.2013)За рајот (05.10.2013)За страстите (04.10.2013)За искушенијата и невредите (03.10.2013)За Исусовата молитва (02.10.2013)За молитвата и смирението (01.10.2013)Направете си го животот поедноставен (30.09.2013)За Светата Тајна Причест (29.09.2013)Радувајте се на сѐ што нѐ опкружува (28.09.2013)Патот кон небесното Царство (27.09.2013)„И ако Синот ве ослободи, навистина ќе бидете слободни“ (25.09.2013)Блажениот живот во Христос и со Христос (24.09.2013)За мислите и молитвата (10.09.2013)Колку ние, верните, ќе ги исполнуваме Божјите заповеди, толку Светиот Дух ќе ги покаже Своите плодови во нас (09.09.2013)Станувајќи забележителна, благодатта, малку по малку завладува со срцето, сѐ додека потполно не го исполни, преобразувајќи ја целата негова внатрешност (08.09.2013)За верата, надежта и љубовта кон Бога (04.09.2013)Бдејте! (03.09.2013)За внатрешниот живот – животот во срцето (02.09.2013)Треба да Го држиме Христос во себе со сите сили (01.09.2013)За Светата Тајна Причест (31.08.2013)Од беседата на Успение на Пресвета Богородица (28.08.2013)Знаете ли вие Која е Божјата Мајка? (27.08.2013)За покајанието (23.08.2013)Преку молитвата доаѓа благодатта на Светиот Дух (21.08.2013)За молитвата (20.08.2013)Од беседата на Преображение Христово (19.08.2013)Преку молитвата влегуваме во Божјиот живот (17.08.2013)За Божјата Мајка (16.08.2013)Поуки за постот (14.08.2013)Секој христијанин треба да се соедини со Господ во своето срце (10.08.2013)Дали совршенството е задолжително за сите? (05.08.2013)Молитвата е атмосферата во која треба да живееме и дишеме (04.08.2013)Нашиот живот секој ден се повторува (29.07.2013)Големината и вредноста на Светата Тајна Евхаристија (28.07.2013)Славословието е некористољубива молитва (27.07.2013)Во духовниот живот (борба) има три степени: чистење, просветлување и обожение (26.07.2013)Исихастичкото Предание (25.07.2013)Целта е да се достигне обожението (24.07.2013)Друг пат освен молитвата нема (23.07.2013)Гревовите се причината за семејните конфликти (22.07.2013)За Црквата на земјата и идното Царство (21.07.2013)Што е умна молитва, зошто така се нарекува, и како се добива? (20.07.2013)Краток избор од светите Отци за она што е најнеопходно (19.07.2013)За молитвата (18.07.2013)Зацврсти ги моите чекори во Твоите зборови (17.07.2013)За смирението (16.07.2013)Господ дава според расположението на срцето (15.07.2013)За молитвата (14.07.2013)За светиот апостол Павле (13.07.2013)За светиот апостол Петар (12.07.2013)За молитвата и искушенијата што ја следат (11.07.2013)Нас нѐ касаат и ние касаме (10.07.2013)За Божјите заповеди (08.07.2013)За небесната симфонија (07.07.2013)За себеугодувањето (06.07.2013)За умносрдечната молитва (05.07.2013)За Христовата Светлина и мирот во срцето (04.07.2013)Кога Бог му се открива на човечкото срце? (02.07.2013)За постот (01.07.2013)За молитвата (30.06.2013)За непрестајната молитва (28.06.2013)Ние речиси ништо не знаеме! (27.06.2013)За раните што ни ги нанесуваат луѓето (24.06.2013)Ако си паднал, стани! (23.06.2013)За духовниот живот (20.06.2013)За Исусовата молитва (19.06.2013)Колку е скапоцено времето на сегашниот живот! (18.06.2013)

Старец Ефрем Филотејски и Аризонски

За слегувањето на умот во срцето (12.06.2013)Ако ја добиеме Божјата благодат, тогаш сѐ е лесно, радосно, и сѐ е Божји благослов (08.06.2013)За молитвата (07.06.2013)За молитвата и молитвениот живот на христијанинот (06.06.2013)

Св. Филарет Московски

За семејствата (05.06.2013)За искушенијата (03.06.2013)

Св. Максим Исповедник

За молитвата (02.06.2013)Суштината на христијанскиот живот (31.05.2013)Единствено Христос, вистинскиот Лекар на внатрешниот човек, може да ја исцели душата и да ја украси со одеждата на благодатта (30.05.2013)За молитвата (29.05.2013)Зар човекот нема да воскресне (28.05.2013)За Светиот Дух (27.05.2013)За благодарењето (26.05.2013)За молитвата (25.05.2013)Напливот на Божјата љубов ја исполнува душата со радост и восхит (24.05.2013)За смирението (23.05.2013)За малите работи во животот (22.05.2013)Поука од светите Отци (21.05.2013)За Исусовата молитва која брзо ја вселува благодатта во срцето и со леснотија ја спасува душата (20.05.2013)За Божјата Литургија (19.05.2013)За добродетелта (18.05.2013)Надеж во Бога (17.05.2013)Химната на Божјото име (16.05.2013)Како да се борите? (15.05.2013)Човечката трагедија (14.05.2013)За послушанието, благословот и рајот (13.05.2013)Секогаш можеме да го празнуваме Воскресението (12.05.2013)За покајанието (11.05.2013)Христијанинот нема причина да очајува (10.05.2013)Господ вака му се обраќа на човекот (09.05.2013)Силата на Божјото посинување (08.05.2013)За Божјата Светлина (07.05.2013)Слово на Светлата Пасхална седмица (06.05.2013)Беседа на Пасха – Воскресение (05.05.2013)Синаксар на светата и Велика сабота (04.05.2013)Велик петок (03.05.2013)Велика среда (01.05.2013)За милостината и десетте девојки (30.04.2013)За неплодната смоква (29.04.2013)Цветници (28.04.2013)Лазарова сабота (27.04.2013)Беседа во петок од шестата недела на Велигденскиот пост (26.04.2013)Кратко изложување на мисли што наведуваат на покајание (25.04.2013)Од солзи до слава (24.04.2013)Последица на падот е хаосот што владее во светот (23.04.2013)Суштината на христијанскиот живот (22.04.2013)За страста (20.04.2013)За Исусовата молитва (18.04.2013)Вера во молитвата (17.04.2013)За постот (16.04.2013)Господ Исус Христос нека стане наше срце и наш живот (15.04.2013)За молитвата (14.04.2013)Работа на себе (13.04.2013)Поуки (12.04.2013)Радоста е пропаст за тагата (11.04.2013)Божјото вопитување (10.04.2013)Колку сме среќни, ние христијаните, што имаме ваков Бог! (09.04.2013)За постот (08.04.2013)Поклонување на Христовиот Крст (07.04.2013)Човекот треба сѐ да прави заради Бог (05.04.2013)Сѐ истрпете заради Христос (04.04.2013)За Телото и Крвта Христови (03.04.2013)„Пламна моето срце и во моите мисли се разгоре оган“ (Пс. 38, 3) (30.03.2013)

Свети Григориј Палама

За молитвата (29.03.2013)Борете се за да станете Божји синови (27.03.2013)За постот (25.03.2013)

Преподобен Ефрем Сирин

За постот (21.03.2013)

Свети Јован Златоуст

Зошто треба да простуваме? (17.03.2013)Животодавче, отвори ми ја вратата на покајанието! (16.03.2013)Твојата болка ќе се преобрази во радост (15.03.2013)За искушенијата (14.03.2013)За молитвата (13.03.2013)За духовниот живот (11.03.2013)Како да Ја именуваме Дева Марија? (10.03.2013)Зошто служиме помен за починатите? (09.03.2013)Оној Кој Го воскресна Него од мртвите, ќе нѐ воскресне и нас (08.03.2013)

Св. свештеномаченик Поликарп, епископ Смирненски

Молитвата и богослужбите ја претвораат депресијата во радост (07.03.2013)

Старец Порфириј Капсокаливиски

За Божјиот оган (06.03.2013)За покајнието и исповедта (05.03.2013)

Св. Григориј Палама

За молитвата (04.03.2013)Божјиот народ треба да знае дека е ново создание во Христос (03.03.2013)За четирите духовни оружја (02.03.2013)За љубовта (01.03.2013)

Свети Нектариј Егински

Љубете Го Бог (28.02.2013)Поуки (27.02.2013)

Свети Кирил Солунски

За молитвата (26.02.2013)За Божјата благодат (25.02.2013)За смирението (22.02.2013)

Св. свештеномаченик Петар Дамаскин

За надежта (19.02.2013)

Свети Серафим Саровски

Поука - свети Николај Јапонски (16.02.2013)Беседа на Сретение Господово (15.02.2013)

Свети Теофан Затворник

Совет за сите христијани во овие тешки денови (за непрестајната умносрдечна молитва) (14.02.2013)Поуки (13.02.2013)За борбата со осумте главни страсти (општо) (11.02.2013)

Преподобен Ефрем Сирин

За покајанието (10.02.2013)

Преподобен Исаак Сирин

Во молитвата не ги обвинувајте своите непријатели (09.02.2013)Како доаѓа Божјата благодат? (08.02.2013)За обожението (07.02.2013)Како да ја кажувате молитвата (06.02.2013)

Старец Харалампиј Дионисијатски

Вие сте одбран народ (05.02.2013)За Црквата (03.02.2013)

Свети Максим Исповедник

Преподобен Макариј Велики (02.02.2013)Хулењето против Светиот Дух „нема да се прости ни во овој, ни на оној свет“ (31.01.2013)

Свети Атанасиј Велики, архиепископ Александриски

Поуки (30.01.2013)

Свети Антониј Велики

Христијаните во страдањата нека Го величаат Бога (29.01.2013)За трпението (28.01.2013)

Старец Паисиј Светогорец

Онака како што нашето срце е расположено кон нашиот брат, така и Божјото срце се однесува кон нас (27.01.2013)За умносрдечната молитва (26.01.2013)

Преподобен Максим Капсокаливит

За молитвата (25.01.2013)

Старец Јосиф Ватопедски

Светата Тајна Причест (24.01.2013)

Св. Теофан Затворник

На човекот природно му е вроден копнежот кон богопознание (23.01.2013)За љубовта (22.01.2013)

Преподобен Симеон Нов Богослов

Човекот е чудо: „земја“ која живее и мисли за Бога (21.01.2013)

Старец Софрониј Сахаров

„Секое тело ќе го види Божјото спасение“ (20.01.2013)

Св. Григориј Палама

Беседа на Богојавление (19.01.2013)

Св. Јован Шангајски (Битолски) и Сан-Франциски

Слово за духовната борба (18.01.2013)Блажени се оние кои плачат (16.01.2013)Нашата несреќа е во тоа што напредувајќи во растењето, не напредуваме во благодатта и Божјиот разум (15.01.2013)

Св. Серафим Саровски

За благодарењето (14.01.2013)

Свети Василиј Велики

Смирението и љубовта ги искоренуваат сите гревовни страсти од душата и телото и ја привлекуваат Божјата благодат (13.01.2013)Монаштвото (07.10.2012)

Старец Георгиј Капсанис

Љубете се еден со друг и ќе ја видите милоста Господова (05.10.2012)

Свети Силуан Атонски

На сострадателна молитва за луѓето нè вдахнува љубовта Христова (05.10.2012)

Старец Софрониј Сахаров

Зошто многу луѓе не успеваат на патот кон обожението? (04.10.2012)

Старец Георгиј Капсанис

За вистинското смирение (03.10.2012)

Свети Нектариј Егински

Суштината или смислата на Исусовата молитва е покајанието (30.09.2012)

Старец Дионисиј Игнат

За молитвата (29.09.2012)

Старец Јосиф Ватопедски

Секој мора да го направи диховно корисен дарот (талантот) кој го добил (28.09.2012)

Старец Паисиј Светогорец

Од беседата за блаженствата (27.09.2012)

Митрополит Лимасолски Атанасиј

Совети за младите (26.09.2012)За нашето воскресение (15.09.2012)За дејствата на Светиот Дух. И за тоа што е созерцување на Неговите тајни и како тие се откриваат на оние со чисто срце. (14.09.2012)

Свети Симеон Нов Богослов

Како да се спаси душата? (13.09.2012)

Свети Теофан Затворник

„Без Мене не можете ништо да направите“ (12.09.2012)

Старец Софрониј Сахаров

Многу ќе постигнеш и без голем труд и подвиг... (11.09.2012)

Старец Јосиф Спилеот

Поуки (10.09.2012)

Свети Алексеј Мечев

За тихувањето (09.09.2012)

Старец Емилијан

Единствената смисла и цел на нашиот земен живот е да се спасиме (08.09.2012)Поуки (07.09.2012)

Старец Паисиј Олару

За подвизите (06.09.2012)

Старец Арсениј Исихаст

За исповедта и Литургијата (05.09.2012)

Старец Арсениј Папачок

Духовните падови и надежта (04.09.2012)Должноста која произлегува од верата (03.09.2012)

Старец Јосиф Ватопедски

Духовниот живот е независен од времињата (02.09.2012)Бог „не гледа на лице“, туку бара вистинска вера во Него и Неговиот Единороден Син (31.08.2012)

Свети Серафим Саровски

Подготви ја твојата душа за искушение (30.08.2012)Од беседата на Успение (28.08.2012)

Свети Григориј Палама

За христијанскиот живот (27.08.2012)За послушанието (25.08.2012)

Преподобен Силуан Светогорец

Смирението и борбата (24.08.2012)

Свети Јован Шангајски и Санфранциски

Божјата промисла (23.08.2012)За искушенијата (22.08.2012)

Старец Ефрем Филотејски и Аризонски

За молитвата (21.08.2012)

Свети Григориј Синаит

Она што ние не можеме да го направиме, ќе го направи Бог! (20.08.2012)

Старец Порфириј Кавсокаливиски

Беседа изговорена на Преображенито на Господ и Бог, Спасителот наш Исус Христос (19.08.2012)

Свети Григориј Палама

За Пресвета Богородица (17.08.2012)

Преподобен Јустин Поповиќ

Молитвата кон Божјата Мајка спасува од ѓаволските напади (17.08.2012)Колку повеќе Ја љубиш, Таа уште повеќе те љуби (16.08.2012)Молитвено поклонување пред Пресвета Богородица (15.08.2012)За духовната жетва (09.08.2012)Христијанскиот живот (08.08.2012)Старец Арсениј Исихаст (07.08.2012)Христос е почетокот и крајот на секое добро (06.08.2012)Секојдневна духовна храна (05.08.2012)

Блажен Серафим Роуз

Силата на трпението (03.08.2012)Зошто е неопходна исповедта? (02.08.2012)

Старец Јосиф Ватопедски

Надежта и кроткоста (01.08.2012)

Свети Герман Алјаски

Не треба да очајуваме дури и ако повеќе пати згрешиме (31.07.2012)

Свети Петар Дамаскин

За плачот (30.07.2012)

Старец Софрониј

Молитвеното богословие во Црквата (29.07.2012)За послушанието (27.07.2012)

Старец Сава Псковско-Печерски

За Исусовата молитва (27.07.2012)

Старец Дионисиј

Како да се достигне потребната нерасејаност на молитвата? Подготовка за успешно извршување на молитвата (25.07.2012)

Свети Теофан Затворник

За Исусовата молитва (24.07.2012)

Старец Емилијан

Постепено поправајте се и со смирение никогаш не очајувајте! (23.07.2012)За покајанието (22.07.2012)

Старец Амвросиј Оптински

„Сегашните страдањата не се ништо во споредба со славата, која ќе ни се открие“ (21.07.2012)

Свети Антониј Велики

За покајанието (20.07.2012)

Свети Серафим Саровски

За исповедта (19.07.2012)

Старец Клеопа

За спротивставувањето на внатрешните помисли (18-07-2012)

Свети Григориј Палама

За прелеста (17.07.2012)

Старец Софрониј

Духовен живот (15.07.2012)

Старец Емилијан

За смирението (14.07.2012)

Преподобен Силуан Светогорец

Првоврховните апостоли Петар и Павле (13.07.2012)За духовната борба (11.07.2012)Прифаќање на страдањата и молитвата (05.07.2012)Четирите завети на Свети Наум (03.07.2012)

составено според предание, запис на светиот Владика Николај

Што подразбираме под зборот православен? (02.07.2012)

Свети Јован Шангајски

За причестувањето со Светите Христови Тајни (01.07.2012)

Старец Сава Псковско-Печерски

Сакам да ви кажам: Не бидете рамнодушни! (30.06.2012)

Старец Арсениј Папaчок

Осветување на работата (29-06-2012)

Свети Серафим Саровски

Неразумната љубов ги прави децата неспособни (28.06.2012)

Свети Јован Кронштатски

Слово за духовната борба (27.06.2012)„Не се плаши, Јас сум со тебе“ (25.06.2012)

Свети Тихон Задонски

Да Го молиме Бога, Неговата волја да се исполни во нашиот живот (18.06.2012)За молитвата (16.06.2012)

Свети Инокентиј Московски

За постот и молитвата (15.06.2012)

Свети Игнатиј Брјанчанинов

Умерениот и разумен пост – темел и глава на сите добродетели (14.06.2012)Злопамтењето – духовен рак (13.06.2012)

Архимандрит Софијан Богиу

За стомакоугодувањето и воздржувањето (12.06.2012)За постот (11.06.2012)

Свети Василиј Велики

За Божествената Литургија и Божественото причестување (10.06.2012)Достојно е навистина Блажена, Тебе да Те нарекуваме, Богородице! (09.06.2012)Како Светата Православна Црква Ја почитува Божјата Мајка? (08.06.2012)Божјата Мајка – „нова радост“ за христијаните (07.06.2012)Придонесот на Пресвета Богородица за обожувањето на човекот (06.06.2012)

Архимандрит Георгиј Капсанис

Црквата – напрекината Педесетница (05.06.2012)

Преподобен Јустин Ќелиски

Благодарение на Божествената Литургија „секогаш е Педесетница“ (04.06.2012)Беседа на Педесетница (03.06.2012)

Преподобен Јустин Ќелиски

За Божјиот закон и законот на гревот (02.06.2012)Внатрешниот живот (01.06.2012)

Свети Нил Сорски

Трпение во исполнувањето на правилото (31.05.2012)

Старец Јосиф Ватопедски

Да Му го поклониме срцето на Бога (30.05.2012)

Свети Теофан Затворник

Значењето и суштината на молитвата (29.05.2012)

Старец Паисиј Светогорец

Блескавата далечина на оној свет (28.05.2012)

Преподобен Варсануфиј Оптински

„Кој јаде од Моето тело и пие од Мојата крв, ќе биде во Мене и Јас во него“ (27.05.2012)

Старец Арсениј

Христос е нашиот пријател (26.05.2012)

Старец Порфириј Кавсокавилиски

Размислување за Страшниот суд (25.05.2012)

Свети Ефрем Сирин

Сеќавање на смртта и иднината (24.05.2012)

Старец Јосиф Ватопедски

За сеќавањето на смртта (23.05.2012)

Старец Силуан Светогорски

За благодатта (22.05.2012)

Свети Теофан Затворник

„Господи, како што сакаш така направи со мене и во мене, само не ми ја одземај заедницата со Тебе“ (21.05.2012)

Свети Теофан Затворник

За исповедта и духовната пресметка (19.05.2012)

Старец Ефрем Филотејски и Аризонски

За благодатта (19.05.2012)

Старец Јосиф Ватопедски

Светиот Дух води кон единство (18.05.2012)

Свештеномаченик Иларион Троицки

За Светиот Дух (17.05.2012)

Свети Инокентиј Московски - апостол на Америка и Сибир

За молитвата (16.05.2012)Светоотечки совети за молитвата (15.05.2012)За молитвата (14.05.2012)За Исусовата молитва (13.05.2012)За молитвата (10.05.2012)Христос е блиску! (09.05.2012)

Свети Симеон Нов Богослов

Беседа за свети великомаченик Георгиј (07.05.2012)

Преподобен Јустин Ќелиски

Мерило на љубовта (04.05.2012)

Старец Паисиј Светогорец

Секој кој сака да Го следи Исус Христос треба да се држи до следниве совети: (01.05.2012)Седум телесни дела на покајанието (23.04.2012)

Старец Јосиф Ватопедски

Свети Симеон Нов Богослов (21.04.2012)

Беседа за Христовото воскресение. И за тоа како во нас се случува воскресението Христово и во него воскресението на душата. И за тоа која е тајната на тоа воскресение. Изговорена во понеделник од втората седмица по Пасха.

Пасхалната радост (20.04.2012)

Свети Теодор Студит

Ден е на Воскресението, да се просветлиме, луѓе, Пасха, Господова Пасха! (15.04.2012)

Старец Ефрем Филотејски

Пасхалната Тајна (14.04.2012)

Свети Григориј Богослов

Крстот и крсната слика (13.04.2012)„Барајте го најнапред Царството Божјо... а сето друго ќе ви се придодаде“ (08.04.2012)

Старец Порфириј Кавсокаливиски

За молитвата (06.04.2012)

Старец Порфириј Кавсокаливиски

За послушанието (05.04.2012)

Старец Ефрем Катунакиски

Стража над сетилата (17.03.2012)За постот (13.03.2012)

Свети Симеон Нов Богослов

За постот (10.03.2012)

Свети Серафим Саровски

За постот (08.03.2012)

Старец Паисиј Светогорец

Поуки (17.02.2012)За стравот Божји (16.02.2012)

Старец Софрониј Сахаров

За љубовта (15.02.2012)

Светогорски старечник

Слово за младите (14.02.2012)

Свети Јован Шангајски

Надежта во Бога е карпа несоборлива (11.02.2012)Свети Јован Златоуст: поуки (10.02.2012)Христијани во светот, но не од светот (07.02.2012)

Свети Григориј Богослов

За послушанието (02.02.2012)

Свети Силуан Атонски

За покајанието и исповедта (01.02.2012)Исусовата молитва (27.01.2012)

Старец Ефрем Филотејски

За молитвата (26.01.2012)

Свети Григориј Синајски

За молитвата (25.01.2012)

Свети Григориј Палама

СМИРЕНИЕ (20.01.2012)

Старец Паисиј Светогорец

Богојавление (19.01.2012)

Св. Јован Златоуст

ВОЗДРЖУВАЊЕТО (18.01.2012)

Св. Ефрем Сирин

Молитва (17.01.2012)

Старец Пајсиј Светогорец

Насоки за подвижништвото (16.01.2012)

Свети Василиј Велики

Љубов (15.01.2012)

Старец Пајсиј Светогорец

За молитвата и соединувањето со Бога (14-01-2012)

игумен Харитон Валаамски

Воскресение и Суд (11-01-2012)

Св. Јован Златоуст

СТАРЕЦ ПАЈСИЈ (10-01-2012)Спознај се себеси (10.11.2011)

Св. Василиј Велики

Какви треба да бидат христијаните според словото Божјо (07.11.2011)

Св. Василиј Велики

Пастирството (16.10.2011)

Св. Григориј Богослов

Совети кон еден млад човек (3) (12.10.2011)

Свети Григориј Богослов

Совети кон еден млад човек (2) (07.10.2011)

Св. Григориј Богослов

Совети кон еден млад човек (1) (06.10.2011)

Св. Григориј Богослов

Ниедна помисла не се раѓа и не поминува без последици (04.10.2011)

Старец Софрониј Сахаров

Творечкото слово – Св. Григориј Богослов (04.10.2011)Старец Силуан: Мојата душа копнее по Тебе, Господи, и во ништо не наоѓа покој, дење и ноќе (03.10.2011)Поуки: Авва Јустин Ќелиски (14.06.2011)Старец Силуан (01.06.2011)

“Каде што Сум Јас, таму ќе биде и Мојот слуга”

Старец Порфириј е големо светило за Православието (31.05.2011)

Архимандрит Павле од Светиот манастир на Чесниот Предвесник во Есекс, Британија

За Старец Порфириј (30.05.2011)

Разговор со Архимандрит Јоаникиј Коцонис

Свети Григориј Ниски: Поуки (29.05.2011)За молитвата (25.05.2011)

Сведоштва на духовните деца на Старецот Харалампиј Дионисијатски († 2001)

Поуки (25.05.2011)

Свети Ефрем Сирин

За Старец Порфириј (24.05.2011)

Разговор со архимандрит Даниил Гувалис, богослов, писател

За молитвата која го загрева човекот и го соединува со Бога во љубовта (13.05.2011)Беседа за постот и молитвата (21.03.2011)

Свети Григориј Палама

Свети Марко Подвижник: Поуки (18.03.2011)Сите христијани: свештенството, монаштвото и мирајните треба да се молат со името на Исус Христос (16.03.2011)Авва Агатон: Поуки (15.03.2011)Пред лицето на живиот Бог (11.03.2011)За смислата на постот и неговото значење (10.03.2011)Постот – непоходно средство (09.03.2011)За постот (07.03.2011)

Старец Гаврил Лесновски Светогорец

Поуки од оптинските Старци за христијаните кои живеат во светот (28.02.2011)Спомен и пофално слово на нашиот преблажен отец и учител словенски Кирил Философ (27.02.2011)

Свети Климент Охридски

Што можеме да направиме за починатите? (26.02.2011)

Блажен Серафим Роуз

Светиот Дух до денес живее во Црквата (25.02.2011)

Свештеномаченик Иларион Троицки

За страстите и погубните пороци и што од што се раѓа (24.02.2011)

Преподобен Паисиј Величковски

Што е тоа смирение? (23.02.2011)

Старец Јосиф Ватопедски

Поуки (23.02.2011)

Свети Петар Дамаскин

Поука во неделата на блудниот син (20.02.2011)

Свети Теодор Студит

Против ересите (19.02.2011)

Свети Фотиј Цариградски

Чувајте ја Божјата благодат (18.02.2011)

Свети Силуан Атонски

Благодатта се одржува со покајание и благодарење на Бога (17.02.2011)

Старец Ефрем Катунакијски

Бог е оган (16.02.2011)

Свети Јован Шангајски

Сретение Господово (15.02.2011)

Свети Григориј Палама

За борбата помеѓу телото и духот која се случува во христијанинот (14.02.2011)За причестувањето со Светите Тајни (13.02.2011)Светите Три ерарси (13.02.2011)Свети Игнатиј Богоносец (11.02.2011)

Сите следете го Eпископот, како Исус Христос Отецот, и свештенството како апостолите, а ѓаконите како Божја заповед.

Поуки за покајанието (10-02-2011)

Свети Ефрем Сирин / Свети Исаак Сирин

За ученикот когошто Христос го љубеше повеќе (09.02.2011)

Митрополит Лимасолски Атанасиј

Местото за подвиг е насекаде околу нас (08.02.2011)

Свети Јован Златоуст

Свети Гргигориј Богослов (07.02.2011)Свети Климент Охридски (06.02.2011)

Да се обновиме со чистота и со добрина и својот живот достоен да го направиме, а не само со збор да се нарекуваме христијани, туку во духовен подвиг да се поставиме и да се надминуваме еден со друг во добрината

Свети Варсануфиј Оптински (05.02.2011)

Колку повеќе сме трудољубиви во послушанието толку повеќе наликуваме на нашиот божествен архетип Христос

Свети Антониј Велики (04.02.2011)

Засакај го смирението и тоа ќе ги покрие сите твои гревови

Свети Исаак Сирин (03.02.2011)

Ние треба срцето да го втемелиме на делата на покајанието и живот угоден на Бога

Беседа за Старец Порфириј (02.02.2011)

Лимасолски митрополит Атанасиј

Преподобен Јустин Поповиќ (14.01.2011)

Подвижнички и богословски поглавја

Свети Исак Сирин (26.11.2010)

Не е чист оној кој не го познава злото, туку оној кој против него постојано се бори

Порака од Света Гора (25.11.2010)

Старец Ефрем Филотејски

Старец Јосиф Ватопедски: Поуки (24.11.2010)

За познанието на Божјата волја

Порака на Старец Паисиј Светогорец (23.11.2010)Преподобен Исаак Сирин (22.11.2010)Свети Антониј Велики (19.11.2010)

‘Ние не примивме дух на ропство, за да бидеме во страв, туку Го примивме Духот на восиновувањето, преку Кого повикуваме ‘Авва Оче!’

Свети Макариј Велики (18.11.2010)

Tреба да Го возљубиме Господа и со сите сили да се трудиме да напредуваме во добродетелите

„Научете се од Мене на смирение и кроткост” (30.09.2010)

Свети Силуан Атонски

Совети за спасението на душата – Старец Паисиј Светогорец (11.06.2010)Промена на животот (19.03.2010)

Старец Паисиј Светогорец

Свети Теофан Затворник: за чувањето на срцето (20.02.2010)Поуки (19.02.2010)

Свети Симеон Нов Богослов

Старец Клеопа: Молитвата е мајка и царица на сите добродетели (25.12.2009)Старец Софрониј: Најдобро е да не им придаваме значение на помислите, туку да се вдлабочуваме во молитвата (24.12.2009)Старец Паисиј Светогорец: Оној што точно ќе се познае себеси, поседува смирение (23.12.2009)Старец Паисиј Светогорец: Да ја осознаеме својата болест (21.12.2009)Старец Паисиј Светогорец: Тага поради нашите гревови (19.12.2009)Старец Паисиј Светогорец: Совети за спасението во денешниот свет (17.12.2009)Старец Софрониј Сахаров: Молитвата е непрестано творење (16.12.2009)Старец Паисиј Светогорец: Исчезна духот на жртва (15.12.2009)Свети Силуан Атонски: Тага по Бога (14.12.2009)Старец Ефрем Филотејски: Слово за совеста и послушанието (12.12.2009)Лествица: За среброљубието и за нестекнувањето (11.12.2009)Свети Игнатиј Брјанчанинов: за Исусовата молитва (09.12.2009)

Оној што нема душевно делување, лишен е од духовни дарови

Поуки од свети Отци (08.12.2009)Лествица: За злопамтливоста (07.12.2009)За духот и животот – Старец Софрониј (06.12.2009)

Да Го следиме Христа Кој се искачува на Голгота

Лествица: За радостотворниот плач (05.12.2009)Воведение на Пресвета Богородица (04.12.2009)

Свети Григориј Палама

Лествица: За негневливоста и кротоста (03.12.2009)Благодатта ја крие својата присутност во оној којшто е крстен... (28.09.2009)

Свети Дијадох Фотикиски

За љубовта (7. дел) (28.06.2009)

Старец Силуан Атонски

За љубовта (6. дел) (26.06.2009)

Свети Силуан Атонски

За љубовта (5. дел) (25.06.2009)

Свети Силуан Атонски

За љубовта (4. дел) (23.06.2009)

Свети Силуан Атонски

За љубовта (трет дел) (22.06.2009)

Свети Силуан Атонски

За љубовта (втор дел) (21.06.2009)

Свети Силуан Атонски

За љубовта (19.06.2009)

Свети Силуан Атонски

За познанието на Бога (18.06.2009)

Свети Силуан Атонски

ГОСПОДОВАТА МОЛИТВА (17.06.2009)

Архимандрит Георгиј Капсанис

Човекот се ослободува со исповед (16.06.2009)

Старец Паисиј Светогорец - Моќта на Светата Тајна Исповед

Немаме облека брачна, затоа треба да се очистиме (15.06.2009)

Старец Јосиф Спилеот

Преку вистинското покајание, било да е мал или голем, гревот исчезнува (14.06.2009)

Старец Јосиф Спилеот

Бог секогаш ја услишува молитвата на сите, а празнословието го одвраќа, дури и да наликува на духовно (04.06.2009)

Старец Јосиф Спилеот

Оној што сака да го почувствува Божјото благоухание, должен е секој миг да чекори кон смрт! (03.06.2009)

Старец Јосиф Спилеот

За покајанието (02.06.2009)

Свети Силуан Атонски

Ако не сакаш да страдаш, не барај ни да се искачуваш… (25.05.2009)

Старец Јосиф Спилеот

За решителноста (23.05.2009)

Свети Теофан Затворник

Верно голема е тајната на послушанието. Ако сакаш брзо и без голем напор да напредуваш, научи да се откажуваш од секое твое мислење, за да не се преобрази во волја... (22.05.2009)

Старец Јосиф Спилеот

Покај се кога ќе згрешиш и не губи време (21.05.2009)

Старец Јосиф Спилеот

Кога во човекот ќе влезе Христос и да е сам, и да е опкружен со луѓе каде и да е, тој тихува и има мир... (20.05.2009)Оној што има совршено послушание, неговиот ум има совршена безгрижност (08.05.2009)

Старец Јосиф Спилеот

Светите Тајни и молитвата (30.04.2009)

Архимандрит Георгиј Капсанис

Аскезата (29.04.2009)

Архимандрит Георгиј Капсанис

Предиспозиции за обожението (28.04.2009)

Архимандрит Георгиј Капсанис

За волјата Божја и за слободата (27.04.2009)

Свети Силуан Атонски

Колку повеќе човек истрајува во молитвата толку повеќе ќе се очисти неговото срце (25.04.2009)

Старец Ефрем Филотејски

Покајание (25.04.2009)

Старец Паисиј Светогорец

Неправичен или за осуда сум кога ќе речам: зошто не размислуваат како што мислам јас! (24.04.2009)

Старец Јосиф Спилеот

Во нашата крсновоскресна Црква и ние стануваме крсновоскресни Христијани (17.04.2009)

Старец Георгиј Капсанис

Чесниот Крст како симбол и знак Христов (16.04.2009)За прелеста (15.04.2009)

Свети Игнатиј Брјанчанино

Во покајната молитва за своите гревови ние се учиме да ја доживуваме трагедијата на целото човештво (14.04.2009)

Старец Софрониј Сахаров

За трезвеноумието (13.04.2009)

Старец Ефрем Филотејски

Послушанието има вредност единствено кога низ страдање и труд се отсекува самоволието (09.04.2009)

Старец Ефрем Филотејски

За послушанието (08.04.2009)

Старец Ефрем Филотејски

Придонесот на Богородица во обожението на човекот (07.04.2009)

Старец Георгиј Капсанис

Црквата е местото на обожението на човекот (05.04.2009)

Старец Георгиј Капсанис

Грешните луѓе имаат многу причини за смирение (04.04.2009)Солзи на покајание (03.04.2009)

Старец Паисиј Светогорец

Моли се непрестајно со Исусовата молитва и таа сè ќе доведе во ред (02.04.2009)

Старец Ефрем Филотејски

За благодатта (01.04.2009)

Свети Силуан Атонски

За чистите е сè чисто (31.03.2009)

Старец Паисиј Светогорец

За сеќавањето на смртта (28.03.2009)

Свети Јован Лествичник

Верување на сопствените помисли е почеток на прелеста (28.03.2009)

Старец Паисиј Светогорец

Оној кој има добри помисли на сè ќе гледа добро (27.03.2009)

Старец Паисиј Светогорец

Разговор со помислите (26.03.2009)

Старец Паисиј Светогорец

Тајната на љубовта кон Бог е во љубовта кон братот (25.03.2009)

Свети Симеон Нов Богослов

Душата не може да го има мирот ако не се учи во законот Божји и дење и ноќе (24.03.2009)

Свети Силуан Атонски

Оној што има совршено послушание, неговиот ум има совршена безгрижност (23.03.2009)

Старец Јосиф Исихаст

За мирот (21.03.2009)

Свети Силуан Атонски

Слово за молитвата (20.03.2009)

Старец Ефрем Филотејски

Оној што се моли бара простување на гревовите, ја бара милоста Господова (18.03.2009)

Старец Јосиф Спилеот

Почитување на слободата на другиот и за љубовта на духовникот (17.03.2009)

Старец Паисиј Светогорец

Кога сопружниците се „виновни“, а кога се „во право“ (16.03.2009)

Старец Паисиј Светогорец

Теологијата на исихазмот (15.03.2009)

Свети Григориј Палама и православната мистика

Недела на свети Григориј Палама (14.03.2009)Во различни карактери се крие Божјото согласие (14.03.2009)

Старец Паисиј Светогорец

Љубов меѓу сопружниците (13.03.2009)

Старец Паисиј Светогорец

За искушенијата (12.03.2009)

Старец Паисиј Светогорец

За Исусовата молитва (11.03.2009)

Старец Софрониј Сахаров

За молитвата (10.03.2009)

Старец Ефрем Филотејски

За смирението (09.03.2009)

Свети Силуан Атонски

Нашите страсти ни ги имаат затворено нашите духовни очи, така што не гледаме... (07.03.2009)

Старец Јосиф Спилеот

Умот кој се моли бара соединување со срцето (06.03.2009)

Свети Игнатиј Брјанчанинов

За постот, бестрастието и чистотата (04.03.2009)

Свети Теодор Студит

Царството Небесно не е јадење и пиење, туку праведност и мир и радост во Светиот Дух (03.03.2009)

Свети Јован Кронштатски

Усрден пост (02.03.2009)

Старец Паисиј Светогорец

За Исусовата молитва (28.02.2009)

Старец Софрониј Сахаров

Слово за молитвата (27.02.2009)

Свети Силуан Атонски

За молитвата (26.02.2009)

Старец Ефрем Филотејски

За блаженото и незаборавно послушание (25.02.2009)

Свети Јован Лествичник

Молитвата ќе ја најдеш таму каде што ќе мирува твојот ум! (24.02.2009)

Старец Јосиф Спилеот

За Исусовата молитва (23.02.2009)

Свети Игнатиј Брјанчанинов

За Судот Божји (22.02.2009)Молитва и помени за умрените (21.02.2009)

Старец Паисиј Светогорец

Слово прво: За одрекувањето од светскиот живот (20.02.2009)

Свети Јован Лествичник

За гордоста (19.02.2009)

Старец Паисиј Светогорец

Во еден дух, еднодушно, борејќи се за верата на Евангелието (18.02.2009)

Старец Порфириј

За умствената и срдечната молитва (17.02.2009)

Старец Ефрем Филотејски

За Светителите (16.02.2009)

Свети Силуан Атонски

За Мајката Божја (15.02.2009)

Свети Силуан Атонски

За верата, почитта и љубовта кон Старецот (14.02.2009)

Старец Ефрем Филотејски

Молитва – тоа е постојана присилба над нашата природа (13.02.2009)

Старец Јосиф Спилеот

Поуки (12.02.2009)

Од свети Јован Златоуст, свети Василиј Велики и свети Григориј Богослов

Свети Игнатиј Брјанчанинов (11.02.2009)

За прелеста

Свети Исаак Сирин (10.02.2009)

Слово за молитвата

За покајанието (09.02.2009)

Свети Јован Златоуст

Писма на Светите Царски Маченици од заточение (08.02.2009)

По повод празнувањето на Соборот на светите Руски новомаченици и исповедници

Старец Јосиф Ватопедски (07.02.2009)

За познанието на Божјата волја

За молитвата (06.02.2009)

Сведоштва на духовните деца на Старецот Харалампиј Дионисијатски

Свети Теофан Затворник (05.02.2009)

За духовниот живот и честото причестување

И со бројаницата се спасува светот (04.02.2009)

Старец Харалампиј Дионисијатски

Свети Максим Исповедник (03.02.2009)

400 глави за љубовта

Светителот – архетип на Православието (02.02.2009)

Архимандрит Василиј Гондикакис

Свети Макариј Велики (01.02.2009)

Од Старечникот

Свети Атанасиј Велики (31.01.2009)

Толкување на светото Евангелие според светиот апостол Матеј

Од Старечникот (30.01.2009)

Рече авва Антониј...

ЗА ИСУСОВАТА МОЛИТВА (29.01.2009)

Писма на свети Теофан Затворник до духовната ќерка

Писмо на Старец Харалaмпиј Дионисијатски до духовното чедо (27.01.2009)27 јануари – спомен на света Нина рамноапостолна, просветителка на Грузија (27.01.2009)Историја на празнувањето на Богојавление (26.01.2009)Старец Харалампиј како учител (25.01.2009)

монах Јосиф Дионисијатски

За празникот Богојавление (24.01.2009)