Православен календар
 

Православен календар 2022

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Август 31 ден - Житар   Календар за следниот месец            
П119Преподобна Макрина; Преподобниот Диј; Свети Канис или Кенет; Наоѓање на моштите на преподобен Серафим Саровски;
В220Светиот пророк Илија; Свети Пречистански преподобномаченици; Свети Илија, патријарх Ерусалимски и Свети Флавијан, патријарх Антиохиски; Свештеномаченик Николај Хашех ;
С321Светиот пророк Езекил; Преподобните Симеон и Јован;
Ч422Света Марија Магдалина; Светиот свештеномаченик Фока; Преподобен Корнилиј Перејаславски; Светата маченичка Маркела;
П523Светите маченици Трофим и Теофил и уште тринаесетмина со нив; Светиот свештеномаченик Аполинариј;
С624Светата маченичка Христина; Преподобен Поликарп, игумен Печерски;
8 седмица по Педесетница; глас 7
Евангелие: Мат. 14:14,14:22; Апостол: 1. Кор. 1:10,1:18;
Н725Света Ана; Света Олимпијада, ѓакониса; Преподобната девица Евпраксија; Спомен на Петтиот Вселенски Собор;
П826Светиот свештеномаченик Ермолај; +Преподобната маченичка Параскева; Преподобен Мојсеј Угрин;
В927Свети Климент, архиепископ Охридски; Светиот великомаченик Пантелејмон; Светите Седмочисленици; Блажениот Николај; Преподобна Антуса; Сто педесет и тројца маченици, потопени во море во Тракија.;
С1028Светите апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен; Светиот маченик Јулијан; Преподобен Павле Ксиропотамски; Светиот маченик Евстатиј;
Ч1129Светиот маченик Калиник; Светата маченичка Серафима; Светата маченичка Теодотија; Светиот маченик Евстатиј Мцхетски;
П1230Светите апостоли Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник; Светиот свештеномаченик Валентин; Светиот свештеномаченик Полихрониј, епископ Вавилонски; Свети Јован, војник;
С1331Свети Евдоким; Светата маченичка Јулита; Свети Јосиф од Ариматеја;
9 седмица по Педесетница; глас 8
Евангелие: Мат. 10:32,10:36;11:1,11:1; Евангелие: Мат. 14:22,14:34; Апостол: Евр. 11:33,11:40;12:1,12:2; Апостол: 1. Кор. 3:9,3:17;
Н141Пренос на моштите на свети Климент Охридски; Преображенски и Богородичен пост; Седумтемина Макавеи, нивната мајка Соломонија и свештеникот Елеазар; Изнесувањето на Чесниот Крст; Светите девет маченици: Леонтиј, Атиј, Александар, Киндеј, Минситеј, Киријак, Минеон, Катун и Евклеј;
П152Откривање и пренос на моштите на Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан; Светиот свештеномаченик Стефан, папа Римски и другите со него; Светиот блажен Василиј, јуродив Московски;
В163Преподобните Исакиј, Далмат и Фауст; Преподобен Козма евнух; Преподобен Антониј Римјанин; Света мироносица Саломија;
С174Светите седуммина младенци во Ефес; Светиот маченик Козма Рамноапостолен;
Ч185Светиот маченик Евсигниј; Светиот свештеномаченик Фавиј (Фавијан), папа Римски; Светиот маченик Понтиј; Света Нона;
П196Преображението на Господ Исус Христос на Тавор;
С207Преподобниот маченик Дометиј; Преподобен Ор; Светите маченици Марин и Астериј; Преподобен Пимен Многуболезнен; Светиот свештеномаченик Наркис, патријарх Ерусалимски;
10 седмица по Педесетница; глас 1
Евангелие: Лука 12:1,12:12; Евангелие: Мат. 17:14,17:23; Апостол: 2. Тим. 2:1,2:10; Апостол: 1. Кор. 4:9,4:16;
Н218Свети Емилијан Исповедник, епископ Кизички; Свети Мирон Чудотворец, епископ Критски; Преподобен Григориј Синаит; Светите маченици Тријандафил и Анастасиј; Светиот маченик Гормиздас;
П229Светиот апостол Матиј; Светиот маченик Антониј; Светите маченици Јулијан и Маркијан и другите со нив;
В2310Светите маченици: архиѓаконот Лаврентиј, папата Сикст и другите со нив; Свети Ирон;
С2411Светиот маченик Евпл; Светата маченичка и девица Сузана и другите со неа; Свети Нифонт, патријарх Цариградски; Преподобните Василиј и Теодор Печерски;
Ч2512Светите маченици Аникита и Фотиј; Светиот свештеномаченик Александар, епископ Комански;
П2613Светиот маченик Иполит; Свети Тихон Задонски; Преподобната царица Ирина; Преподобен Серид; Пренос на моштите на преподобен Максим Исповедник ;
С2714Светиот пророк Михеј II; Светиот свештеномаченик Маркел, епископ Апамејски;
11 седмица по Педесетница; глас 2
Евангелие: Лука 10:38,10:42;11:27,11:28; Апостол: Филип. 2:5,2:11;
Н2815Успение на Пресвета Богородица;
П2916+Неракотворната икона на Господ Исус Христос; Светиот маченик Диомид; +Преподобен Јоаким Осоговски; Светиот маченик Стамат; Старец Јосиф Исихаст;
В3017Светиот маченик Мирон, презвитер; Светиот маченик Патрокле; Преподобен Илија Калабриски; Преподобен Алимпиј, иконописец печерски;
С3118+Преподобен Јован Рилски; Светите маченици Флор и Лавр; Светиот свештеномаченик Емилијан епископ Тревиски;