Православен календар
 

Православен календар 2019

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Март 31 ден - Цутар   Календар за следниот месец            
П116Светите Дванаесет маченици што пострадаа во времето на Диоклецијан; Свети Марут; Преподобниот маченик Роман; Преподобен Доситеј, ученик на Ава Доротеј;
С217Светиот великомаченик Теодор Тирон; Преподобниот Теодосиј Бугарин и неговиот ученик Роман; Света Маријамна (Марија); (Задушница);
Недела на Страшниот суд; Месопусна; глас 7
Евангелие: Мат. 25:31,25:46; Апостол: 1. Кор. 8:8,8:13;9:1,9:2;
Н318Свети Лав I, папа Римски; Свети Флавијан;
П419Светите апостоли Архип, Филимон и Апфија;
В520Свети Лав, епископ Катански; Светиот свештеномаченик Садок;
С621Свети Захариј, патријарх Ерусалимски; Преподобен Тимотеј; Свети Евстатиј, архиепископ Антиохиски; Свети Јован III Схоластик, патријарх Цариградски;
Ч722Светиот маченик Маврикиј и седумдесетмина војници; Многубројните маченици во Евгенија близу Цариград; Преподобните Таласиј и Лимниј; Свети Папиј Ераполски;
П823Светиот свештеномаченик Поликарп, епископ Смирненски; Преподобен Дамјан;
С924+Наоѓање на главата на Свети Јован Крстител; Преподобен Еразмо, монах Печерски;
Недела на Адамовото изгонување од рајот (Сиропусна); глас 8
Евангелие: Мат. 6:14,6:21; Апостол: Рим. 13:11,13:14;14:1,14:4;
Н1025Прочка; Свети Тарасиј, патријарх Цариградски; Преподобен Пафнутиј Кефалас;
П1126Велигденски пости; Свети Порфириј, епископ Гаски; Светиот маченик Јован Калфа;
В1227+Светиот маченик Агатангел Битолски; Преподобен Прокопиј Декаполит; Преподобен Талалеј; Преподобен Тит Печерски; Преподобен Стефан; Светиот маченик Јулијан Подагрик;
С1328Светиот свештеномаченик Протериј; Свети Василиј Исповедник; Светиот свештеномаченик Нестор, епископ Магидиски; Блажениот Николај, Јуродив Псковски;
Ч141Преподобната маченичка Евдокија; Преподобен Агапиј; Светата маченичка Антонина;
П152Светиот свештеномаченик Теодот; Светиот маченик Троадиј; Четиристотини и четириесет маченици; Преподобен Агатон; Светата маченичка Евталија; (Акатист);
С163Тодорова сабота; Светите маченици Евтропиј, Клеоник и Василиск; Света Пијамука Мисирска; Светата непозната девојка;
Недела на Православието; глас 1
Евангелие: Јован 1:43,1:51; Апостол: Евр. 11:24,11:26;11:32,11:40;12:1,12:2;
Н174Преподобен Герасим; Светите маченици Павле и Јулијана; Свети Јаков Постник;
П185Светиот маченик Конон Исавриски; Светиот маченик Конон Градинарот; Преподобен Исихиј Постник; Преподобен Марко Подвижник;
В196Светите Четириесет и двајца маченици од Амореја; Блажениот Јов; Светите маченици Конон таткото и Конон синот;
С207Светите Седум Херсонски свештеномаченици: Василиј, Ефрем, Евгениј, Елпидиј, Агатодор, Етериј и Капитон; Преподобен Емилијан; Преподобен Павле Препрост;
Ч218Свети Теофилакт, епископ Никомидиски; Светиот свештеномаченик Теодорит;
П229+Светите четириесет маченици во Севастија; Светите славни Четириесет битолски преподобномаченици; Преподобен Филор Исповедник; Свети Кесариј; (Акатист);
С2310Светиот маченик Кодрат Коринтски и другите со него; Светиот маченик Кодрат Никомидиски; Преподобната мајка Анастасија;
Недела на св. Григориј Палама; глас 2
Евангелие: Марко 2:1,2:12; Апостол: Евр. 1:10,1:14;2:1,2:3;
Н2411Свети Софрониј, патријарх Ерусалимски; Светиот маченик Пиониј и другите со него; Преподобен Георгиј Синаит;
П2512Преподобен Теофан Исповедник; Преподобен Симеон Нов Богослов; Свети Григориј Двоеслов, папа Римски;
В2613Пренос на моштите на Свети Никифор, патријарх Цариградски; Светата маченичка Христина Персијанка; Светиот свештеномаченик Публиј;
С2714Преподобен Бенедикт; Свети Евсхимон, епископ Лампсакиски; Свети Теогност, митрополит Киевски;
Ч2815Светиот маченик Агапиј и седумтемина со него: Публиј, Тимолај, Ромил, двајца Александри и двајца Дионисии; Светиот маченик Александар; Светиот маченик Никандар Мисирец;
П2916Светиот апостол Аристовул; Светиот маченик Савин; Светите свештеномаченици Трофин и Тал; (Акатист);
С3017+Свети Алексиј човек Божји; Светиот маченик Марин;
Крстопоклона Недела; глас 3
Евангелие: Марко 8:34,8:38;9:1,9:1; Апостол: Евр. 4:14,4:16;5:1,5:6;
Н3118Свети Кирил, архиепископ Ерусалимски; Свети Анин Чудотворец;