Православен календар
 

Православен календар 2023

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Април 30 дена - Тревен   Календар за следниот месец            
С119Светите маченици Хрисант и Дарија и другите со нив; Светиот маченик Панхариј;
Недела на св. Марија Египетска; глас 1
Евангелие: Марко 10:32,10:45; Апостол: Евр. 9:11,9:14;
Н220Преподобниот маченик Јован и другите со него; Светата маченичка Фотина;
П321Свети Јаков, епископ и Исповедник; Преподобен Кирил, епископ Катански во Сицилија; Свети Тома, патријарх Цариградски; Преподобен Серапион;
В422Светиот свештеномаченик Василиј; Света Дросида; Преподобниот маченик Ефтимиј;
С523Светиот свештеномаченик Никон; Преподобен Никон Печерски; Светиот преподобномаченик Лука; Светите маченици Филит и Лидија;
Ч624Свети Артемон, епископ Селевкиски; Преподобен Јаков Исповедник; Светиот свештеномаченик Партениј, патријарх Цариградски; Спомен на чудото во Печерскиот манастир; Преподобен Захарија;
П725Благовештение; Светите маченички Пелагија, Теодосија и Дула; Преподобен Сава Нов Атински ;
С826Лазарова сабота; +Светиот Архангел Гавриил; Светиот свештеномаченик Иринеј, епископ Сремски; Преподобен Малх; Преподобен Василиј Нови;
Цветници; глас 2
Евангелие: Јован 12:1,12:18; Апостол: Филип. 4:4,4:9;
Н927Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим – Цветници; Светата маченичка Матрона; Преподобен Јован Проѕорлив; Преподобен Пафнутиј; Света Лидија Македонска; Светите Пречистантски преподобномаченици;
П1028Преподобниот маченик Евстратиј Печерски; Преподобен Иларион Нови; Преподобен Исихиј Ерусалимски; Чудесниот настан со Таксиот, војник од Картагена;
В1129Свети Марко Исповедник, епископ Аретусиски (во Сирија); Преподобен Јован Пустиник;
С1230Преподобен Јован Лествичник; Спомен на монахот којшто радосно умре зашто никогаш во животот не осуди никого; Светиот пророк Јоил (Јоад);
Ч1331Велик четврток; Светиот свештеномаченик Ипатиј, епископ Гангрски; Свети Јона, митрополит Московски; Светиот свештеномаченик Авда; Преподобен Аполониј;
П141Велик петок; Света Марија Египетска; Свети Мелитон, епископ Сардиски; Преподобен Прокопиј Чех;
С152Велика Сабота; Преподобен Тит Чудотворец; Светите маченици Амфијан и Едесија;
Светла Седмица;
Евангелие: Јован 1:1,1:17; Апостол: Дела 1:1,1:8;
Н163Воскресение Христово; Свети Никита Исповедник; Свети Павле Неволник; Светиот маченик Улпијан;
П174Воскресение Христово (втор ден); Преподобен Јосиф Песнописец; Светата маченичка Фервута и нејзината сестра вдовица и нивната робинка; Преподобен Зосим; Преподобниот маченик Никита;
В185Воскресение Христово (трет ден); Светите маченици Агатопод и Теодул; Преподобен Марко Трачески; Преподобна Теодора Солунска;
С196+Упокоение на Свети Методиј Солунски; Свети Евтихиј, патријарх Цариградски; Светите Сто и дваесет маченици коишто пострадаа во Персија; Преподобен Григориј Синаит;
Ч207Свети Георгиј Исповедник; Преподобен Нил Сорски; Светиот маченик Калиопиј; Преподобен Данило Перејаславски;
П218Источен петок – Балаклија; Светите апостоли Иродион, Руф, Асинкрит, Флегонт и Ермиј; Свети Нифонт, епископ Новгородски; Свети Келестин, папа Римски;
С229Светиот маченик Евпсихиј; Преподобниот маченик Вадим;
Недела на св. ап. Тома; глас 1
Евангелие: Јован 20:19,20:31; Апостол: Дела 5:12,5:20;
Н2310Светите маченици Теренциј, Африкан, Максим, Помпиј и останатите триесет и шестмина со нив; Свети шест илјади маченици во Грузија;
П2411Светиот свештеномаченик Антипа епископ Пергамски во Азија; Светите маченици Прокес и Мартинијан;
В2512Преподобен Исаак Сирин II (Исаак Сирин I се празнува на 28 јануари); Свети Василиј Исповедник; Преподобен Акакиј; Преподобна Атанасија;
С2613Светиот свештеномаченик Артемон; Светиот маченик Крискент; Светата маченичка Томаида;
Ч2714Свети Мартин Исповедник папа Римски; Светите маченици Антониј, Јован и Евстатиј; Светиот маченик Ардалион Глумец;
П2815Светите апостоли Аристарх, Пуд и Трофим; Светиот маченик Сава Готски; Светите маченички Василиса и Анастасија;
С2916Светите маченички Агапија, Хионија и Ирина; Светиот маченик Леонид и маченичките Хариеса, Никија, Галина, Калида, Нунехија, Василиса и Теодора;
Недела на жените мироносици; глас 2
Евангелие: Лука 12:32,12:40; Евангелие: Марко 15:43,15:47;16:1,16:8; Апостол: Евр. 13:7,13:16; Апостол: Дела 6:1,6:7;
Н3017Светиот свештеномаченик Симеон епископ Персиски; Свети Акакиј епископ Мелитински; Свети Агапит папа Римски; Преподобните Саватиј и Зосим; Свети свештеномаченик Кипријан Слепченски; Света Тамара Грузиска ;