Православен календар
 

Православен календар 2022

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Декември 31 ден - Снежник   Календар за следниот месец            
Ч118Светиот маченик Платон; Светите маченици Роман и Варул;
П219Светиот пророк Авдија; Светиот маченик Варлам; Преподобен Варлам и Светиот принц Јоасаф; Светиот маченик Илиодор; Преподобен Порфириј Кавсокаливит;
С320Преподобен Григориј Декаполит; Свети Прокл, патријарх Цариградски; Светите маченици Евстатиј, Теспесиј и Анатолиј; Свети Исак, архиепископ Ерменски; Свети три девици;
25 седмица по Педесетница; глас 8
Евангелие: Лука 10:38,10:42;11:27,11:28; Апостол: Евр. 9:1,9:7;
Н421Воведение на Пресвета Богородица;
П522Светата маченичка Кикилија (Цицилија); Свети Калист, патријарх Цариградски; Светиот маченик Менигнос; Светиот Праведен Михаил војник;
В623Свети Амфилохиј Икониски; Свети Григориј, епископ Акрагантски; Свети Александар Невски; Свети Митрофан, епископ Вороњежски;
С724+Светата великомаченичка Екатерина; +Светиот великомаченик Меркуриј; Светата девица Мастридија;
Ч825Светиот свештеномаченик Климент, епископ Римски; Светиот свештеномаченик Петар, архиепископ Александриски; Преподобен Пафнутиј; Свети Климент, архиепископ Охридски;
П926+Преподобен Алимпиј Столпник; Преподобен Јован Отшелник; Преподобен Стилијан; Преподобен Никон; Свети Инокентиј Иркутски чудотворец; Свети великомаченик Георгиј;
С1027Светиот маченик Јаков Персијанец; Седумнаесет Индиски преподобни маченици; Преподобен Роман Чудотворец; Преподобен Пинуфриј; Преподобен Натанаил;
26 седмица по Педесетница; глас 1
Евангелие: Јован 6:56,6:71; Евангелие: Лука 12:16,12:21; Апостол: Филип. 3:20,3:21;4:1,4:3; Апостол: Ефес. 5:8,5:19;
Н1128Преподобниот маченик Стефан Нови; Светиот новомаченик Христо; Преподобна Ана; Светиот благоверен цар Маврикиј; Светите Петнаесет Тиверополски свештеномаченици;
П1229Светиот маченик Парамон и другите триста и седумдесетмина со него; Преподобен Акакиј Синајски; Светиот маченик Дионисиј, епископ Коринтски; Свети Тиридат цар ерменски; Светиот маченик Аполониј;
В1330Светиот апостол Андреј Првоповиканиот; Свети Фрументиј, просветител на Абисинија;
С141Светиот пророк Наум; Свети Филарет Милостив;
Ч152Светиот пророк Авакум; Светата маченичка Миропија; Преподобен Атанасиј, затворник печерски; Свети Иса, епископ Циклански;
П163Светиот пророк Софониј; Свети Јован Молчалник; Светиот свештеномаченик Теодор, архиепископ Александриски; Преподобен Теодул; Преподобен Сава Сторожевски;
С174+Светата великомаченичка Варвара; Свети Јован Дамаскин; Свети Генадиј, архиепископ Новгородски;
27 седмица по Педесетница; глас 2
Евангелие: Мат. 11:27,11:30; Евангелие: Лука 13:10,13:17; Апостол: Гал. 5:22,5:26;6:1,6:2; Апостол: Ефес. 6:10,6:17;
Н185Свети Сава Осветен; Преподобен Нектариј Битолски; Преподобните маченици Карејски; Преподобните Карион и Захарија;
П196Свети Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски; Свети Николај, епископ Патарски; Светиот маченик Никола Караман; Свети Теофил, епископ Антиохиски;
В207Свети Амвросиј, епископ Медиолански (Милански); Преподобен Нил Столбенски; Преподобен Григориј Молчалник;
С218Преподобен Патапиј; Светите апостоли Состен, Аполос, Тихик, Епафродит, Онисифор, Кифа и Кесар; Светите маченици во Африка;
Ч229Зачнувањето на Света Ана; Света Ана, мајката на Пророкот Самуил; Преподобен Стефан Новосјаен; Свети Софрониј, архиепископ Кипарски;
П2310Светите маченици Мина, Ермоген и Евграф; Преподобна Ангелина и Св. Јован Деспот; Светиот маченик Гемел; Преподобен Тома Дефуркин;
С2411Преподобен Данило Столпник; Преподобен Лука Столпник; Преподобен Никон Сувиот; Светиот маченик Миракс;
Недела на Светите Праотци; глас 3
Евангелие: Лука 6:17,6:23; Евангелие: Лука 18:35,18:43; Апостол: Евр. 13:17,13:21; Апостол: Кол. 1:12,1:18;
Н2512Свети Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски; Светиот свештеномаченик Александар, епископ Ерусалимски; Светиот маченик Разумник; Преподобен Герман Алјаски;
П2613Светите маченици Евстратиј, Авксентиј, Евгениј, Мардариј и Орест; Светата маченичка и девица Лукија (Луција); Светиот свештеномаченик Гаврил, патријарх Српски;
В2714Светите маченици Тирс, Левкиј и Калиник; Светите маченици Филимон, Аполониј, Аријан и други;
С2815+Светиот свештеномаченик Елевтериј; Свети Стефан Исповедник Сурожски; Преподобен Павле во Латра; Преподобен Пард Отшелник;
Ч2916Светиот пророк Агеј; Свети Никола Хрисоверг, патријарх Цариградски; Светата царица Теофанија;
П3017Светиот пророк Даниил и тројцата младенци Ананиј, Азариј и Мисаил; Преподобен Даниил (Донале); Преподобните новомаченици Пајсиј и Авакум;
С3118Светиот маченик Севастијан и другите со него; Свети Флор, eпископ Амински; Свети Модест, патријарх Ерусалимски;