Православен календар
 

Православен календар 2020

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Ноември 30 дена - Студен   Календар за следниот месец            
21 седмица по Педесетница; глас 4
Евангелие: Мат. 11:27,11:30; Евангелие: Лука 8:5,8:15; Апостол: Гал. 5:22,5:26;6:1,6:2; Апостол: Гал. 2:16,2:20;
Н119Светиот пророк Јоил; Светиот маченик Вар; Преподобен Прохор Пчински; Пренос на моштите на свети Јован Рилски;
П220Светиот великомаченик Артемиј; Светиот праведен Артемиј; Преподобен Герасим Нови; Преподобниот маченик Игнатиј; Преподобен Гаврил Ургебадзе;
В321Преподобен Иларион Велики; +Свети Иларион Мегленски; Преподобен Филотеј;
С422Свети Аверкиј Рамноапостолен; Преподобен Лот; Спомен на чудотворното избавување на Москва од Литванците со помош на Пресвета Богородица;
Ч523Св. апостол Јаков, брат Господов; Свети Игнатиј, патријарх Цариградски; Светиот маченик Јаков Боровицки;
П624Светиот маченик Арета; Свети Елезвој, цар Етиопски; Празник на иконата на Божјата Мајка „Радост на сите тажни“; Преподобен Арета Печерски; Преподобен Георгиј Карслидис;
С725Светите маченици Маркијан и Мартириј; Светиот маченик Анастасиј; Света Тавита; (Задушница);
22 седмица по Педесетница; глас 5
Евангелие: Јован 15:17,15:27;16:2,16:2; Евангелие: Лука 16:19,16:31; Апостол: 2. Тим. 2:1,2:10; Апостол: Гал. 6:11,6:18;
Н826Светиот великомаченик Димитриј; Преподобниот маченик Јоасаф; Спомен на големиот земјотрес;
П927+Светиот маченик Нестор; Преподобен Нестор Летописец; Свети Андреј, кнез смоленски;
В1028Светата маченичка Параскева (Петка); Светиот маченик Теренциј; Свети Стефан Саваит; Свети Атанасиј, патријарх Цариградски; Свети Димитриј, епископ Ростовски; Преподобен Паисиј Светогорец ; Преподобен Арсениј Кападокиски;
С1129Преподобната маченичка Анастасија Римјанка; Преподобен Аврамиј Затворник и неговата внука Марија; Преподобниот маченик Тимотеј Есфигменски;
Ч1230Светиот свештеномаченик Зиновиј и сестра му Зиновија; Светите апостоли Клеопа, Терциј, Марко, Јуст и Артем;
П1331Светите апостоли Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул; Светиот маченик Епимах; Светиот маченик Никола Хиоски; Преподобните Спиридон и Никодим;
С141+Светите Козма и Дамјан; Светиот маченик принцот Ерминигелд; Преподобниот маченик Јаков со учениците Јаков и Дионисиј;
23 седмица по Педесетница; глас 6
Евангелие: Лука 8:26,8:39; Апостол: Ефес. 2:4,2:10;
Н152Светите маченици Акиндин, Пигасиј, Анемподист, Автониј, Елпидифор и другите со нив; Преподобен Маркијан Кирски; Светиот свештеномаченик Викторин, епископ Патавски;
П163Светиот свештеномаченик Акепсим, епископ Наесонски ; +Светиот великомаченик Георгиј – Ѓурѓиц; Преподобен Илија Египетски;
В174Преподобен Јоаникиј Велики; Светиот свештеномаченик Никандар, епископ Мирски и Ермеј презвитерот;
С185Преподобните маченици Галактион и Епистима; Светите апостоли Патров, Ерма, Лин, Гај и Филолог; Свети Јона, архиепископ Новгородски;
Ч196Свети Павле Исповедник, патријарх Цариградски; Преподобен Варлам Хутински ;
П207Светиот маченик Јерон со дружината; Светата маченичка Тесалоникија, со Авкт и Таврион; Преподобен Лазар Галасиски;
С218Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни и бестелесни; Свети Ангел Лерински;
24 седмица по Педесетница; глас 7
Евангелие: Лука 8:41,8:56; Апостол: Ефес. 2:14,2:22;
Н229Светите маченици Онисифор и Порфириј; Преподобен Јован Колов; Преподобна Матрона Цариградска; Преподобен Ефтимиј Дохијарски и неговиот ученик Неофит; Свети Симеон Метафраст; Преподобна Теоктиста Пароска; Свети Нектариј Егински;
П2310Светите апостоли Ераст, Кварт, Родион, Сосипатар и Терциј; Светиот маченик Орест; Свети Нон, епископ Илиополски;
В2411+Светиот великомаченик Мина; Светиот маченик Стефан Дечански, крал српски; Светите маченици Виктор и Стефанида; Светиот маченик Викентиј ѓакон; Преподобен Теодор Студит;
С2512Свети Јован Милостив; Светиот пророк Ахија; Преподобен Нил Синајски; Преподобен Нил Мироточив;
Ч2613+Свети Јован Златоуст; Светите маченици Антонин, Никифор, Герман и Манета; Преподобниот маченик Дамаскин;
П2714Светиот апостол Филип; Свети Григориј Палама, архиепископ Солунски; Светиот цар Јустинијан;
С2815Божикен пост; Светите маченици Гуриј, Самон и Авив; Светите маченици Елпидиј, Маркел и Евстохиј; Празник на иконата на Пресвета Богородица Купјатицка; Преподобен Паисиј Величковски;
25 седмица по Педесетница; глас 8
Евангелие: Мат. 9:9,9:13; Евангелие: Лука 10:25,10:37; Апостол: 1. Кор. 4:9,4:16; Апостол: Ефес. 4:1,4:6;
Н2916Собор на семејството на св. Григориј Палама; Светиот апостол и евангелист Матеј;
П3017Свети Григориј Чудотворец, епископ Неокесариски; Преподобен Никон Радоњежски; Преподобен Генадиј Ватопедски;