Православен календар
 

Православен календар 2023

Календар, житија, пости
Почеток
 
 

ДНСт.Календар за претходниот месец   Октомври 31 ден - Листопад   Календар за следниот месец            
17 седмица по Педесетница; глас 8
Евангелие: Мат. 5:14,5:19; Евангелие: Мат. 15:21,15:28; Апостол: Евр. 13:17,13:21; Апостол: 2. Кор. 6:16,6:18;7:1,7:1;
Н118Собор на сите македонски Светители; Свети Евмениј, епископ Гортински на Крит; Светата маченичка Аријадна; Светиот маченик Бидзин, кнез Грузиски;
П219Светите маченици Трофим, Саватиј и Доримедонт; Светиот маченик Зосим Пустиник; Свети Теодор, кнез Јарославски;
В320Светиот великомаченик Евстатиј Плакида; Светиот кнез Михаил и Теодор бојаринот; Преподобниот маченик Иларион; Светите исповедници Aнастасиј и Aнастасиј;
С421Светиот апостол Кодрат; Светиот свештеномаченик Ипатиј, епископ Ефески и Андреј презвитер; Свети Димитриј, епископ Ростовски;
Ч522Светиот свештеномаченик Фока, епископ Синопски; Светиот пророк Јона; Светиот маченик Фока Градинарот; Преподобен Козма Зографски; Свети Петар Милостив; Свети Јона презвитер;
П623Зачнувањето на Св. Јован Крстител; Светата маченичка Ираида; Светиот новомаченик Никола Пантопол; Светиот новомаченик Јован;
С724Светата првомаченичка Текла рамноапостолна; Свети Стефан крал српски, првовенчан; Свети Давид; Светиот крал Владислав;
18 седмица по Педесетница; глас 1
Евангелие: Лука 5:1,5:11; Апостол: 2. Кор. 9:6,9:11;
Н825Преподобна Ефросинија; Преподобен Сергеј Радоњежски; Преподобна Ефросинија Суздајска;
П926+Свети Јован Богослов, апостол и евангелист; Преподобен Нил Калабриски;
В1027Светиот маченик Калистрат; Светите апостоли: Марко, Аристарх и Зинон; Светата маченичка Акилина; Свети Саватиј Соловецки; Света Ангелина Загливерска;
С1128Преподобен Харитон Исповедник; Светиот пророк Варух; Светиот маченик Марко овчар; Светиот маченик Вацлав, крал чешки;
Ч1229Преподобен Киријак Отшелник; Светите маченици Дада и Говделај; Свети Теофан Милостив; Света Марија Палестинска;
П1330Свети Григориј Просветител, епископ Ерменски; Светите маченички Гајанија, Рипсимија и останатите триесет и пет монахињи; Свети Михаил, прв митрополит Киевски;
С141+Покровот на Пресвета Богородица; Св. апостол Ананија; Преподобен Роман Слаткопоец; Преподобен Јован Кукузел;
19 седмица по Педесетница; глас 2
Евангелие: Лука 6:31,6:36; Апостол: 2. Кор. 11:31,11:32;12:1,12:9;
Н152Свети Андреј Јуродив; Светиот свештеномаченик Кипријан и девицата Јустина; Светите маченици Давид и Константин;
П163Светиот свештеномаченик Дионисиј Ареопагит; Преподобен Јован Хозевит; Преподобен Дионисиј Печерски; Свети Исихиј Хоровит;
В174Светиот свештеномаченик Еротеј; Свети Стефан Штиљановиќ; Преподобен Амон; Преподобен Павле Препрости;
С185Светата маченичка Харитина; Светиот свештеномаченик Дионисиј епископ Александриски; Преподобен Евдоким Ватопедски; Преподобните Дамјан, Еремија и Матеј;
Ч196+Светиот апостол Тома; Преподобниот новомаченик Макариј;
П207Светите маченици Сергиј и Вакх; Светиот маченик Полихрониј;
С218Преподобна Пелагија; Преподобна Таиса; Светата маченичка Пелагија;
20 седмица по Педесетница; глас 3
Евангелие: Лука 10:16,10:21; Евангелие: Лука 7:11,7:16; Апостол: 1. Кор. 4:9,4:16; Апостол: Гал. 1:11,1:19;
Н229Светиот апостол Јаков; Преподобен Андроник и неговата сопруга Анастасија; Светите праведни Авраам и Лот; Свети Димитриј, патријарх Александриски; Свети Стефан, деспот српски;
П2310Преподобен Теофил Струмички; Светите маченици Евлампиј и Евлампија; Светите Зографски маченици; Светиот маченик Теотекн; Преподобен Васијан; Преподобен Амвросиј Оптински;
В2411Светиот апостол Филип; Спомен на Седмиот Вселенски Собор; Преподобен Теофан Начертани; Св. Нектариј патријарх Цариградски; Светите маченички Зинаида и Филонида;
С2512Светите маченици Тарах, Пров и Андроник; Свети Мартин епископ Турски; Преподобен Козма Мајумски;
Ч2613Светите маченици Карп и Папила; Светиот свештеномаченик Венијамин ѓакон; +Светата великомаченичка Злата Мегленска;
П2714Преподобна Параскева (Петка); Светите маченици Назариј, Гервасиј и Протасиј;
С2815Преподобниот маченик Лукијан, презвитер антиохиски; Преподобен Ефтимиј Новиот; Светите славни Четириесет Битолски преподобномаченици;
21 седмица по Педесетница; глас 4
Евангелие: Лука 8:5,8:15; Апостол: Гал. 2:16,2:20;
Н2916Светиот маченик Лонгин; Преподобен Лонгин Трудољубивиот;
П3017Светиот пророк Осија; Светите маченици и бесребреници Козма и Дамјан; Преподобниот маченик Андреј; Лазар Четиридневниот ;
В3118+Светиот апостол и евангелист Лука; Свети Петар Цетињски, митрополит Црногорски; Светите Јулијан и Дидим Слепецот; Свети Константин Кавасила;