Пролог: Светиот свештеномаченик Панкратиј, епископ Тавромениски
 

 

Житие: Светиот свештеномаченик Панкратиј, епископ Тавромениски

Календар, житија, пости
Почеток
 
Овој Светител беше роден во Антиохија во времето кога Господ Исус одеше како човек меѓу луѓето на земјата. Штом слушнаа за чудата Христови, родителите на Панкратиј посакаа да Го видат чудотворецот Господ. И заедно со Панкратиј дојдоа во Ерусалим, каде што Го видоа Исус, ги слушнаа Неговите зборови и ги видоа чудата Негови. Панкратиј овде се запозна со Светиот апостол Петар. По вознесението на Господ родителите и синот се крстија во Антиохија. Панкратиј се повлече во некоја пештера во Понт, кај што го најде апостолот Петар, па во договор со Светиот апостол Павле го постави за Тавромениски епископ во Сицилија. Во овој град Свети Панкратиј изврши големи чуда, ги разори идолите, ги крсти некрстените а ги утврди крстените, и добро управуваше со Божјата Црква. Некој незнабожен војвода Аквилин, чу дека сиот град Тавромен стана христијански, па тргна со војска на овој град за да го разурне. Свети Панкратиј ги охрабри верните да не се исплашат, а самиот со клирот излезе надвор од градот носејќи го во рацете непобедливото оружје, чесниот крст. Кога војската се приближи до градот, на неа падна некоја темнина и ја обзеде голем страв. Настана голема врева, а напаѓачите се навртеа еден против друг и се избодија и се исекоа со сабјите. Така го спаси градот и своето стадо со силата на својата молитва пред Господ Божјиот угодник Панкратиј. Најпосле беше убиен со камења од некои завидливи и злобни незнабожци и се упокои во Господ. Неговите Свети мошти почиваат во Рим.

Тропар
И по нарав заедничар со апостолите, и како преемник на нивниот престол, со практиката на добродетелите, си го нашол патот што води кон божественото созерцување. Поради тоа си пострадал дури до крв заради верата, ширејќи го словото на вистината, свештеномаченику Панкратие. Моли Го Христа Бога, да ги спаси душите наши.

Кондак
На жителите тавромениски им се покажа како светла ѕвезда, Панкратие, и се јави како свештеномаченик за Христа. Стоејќи сега пред Него, моли се за оние што те почитуваат тебе, блажени.