Осветување на трпезарија при црквата на св. Теодор во с. Јанчиште (тетовско)
 
 
 
 
 

Осветување на трпезарија при црквата на св. Теодор во с. Јанчиште (тетовско) (22.09.2007)

Денес,  22 септември  (сабота)  2007 лето Господово, со архипастирски благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополит полошко-кумановски Кирил, архиерејскиот намесник протојереј-ставрофор Мирко Станкоски и парохискиот свештеник Дарко Наумоски  во сослужение на повеќе свештенослужители од Тетовското архиерејско намесништво, а во присуство на голем број верници од с. Јанчиште и пошироко го извршија црковниот чин осветување на импозантна црковна трпезарија при црквата на св. великомаченик Теодор  Тирон во с. Јанчиште – Тетовско.

Идејата за изградба на црковната трпезарија потекна од црковниот одбор, а истата ја  поддржаа сите браќа и сестри кои живеат во с. Јанчиште, како и сите богоблагословени македонски синови и ќерки кои живеат и работат во прекуокеанските земји: САД, Канада, далечна Австралија, Западноевропските држави и ширум сите меридијани од земјината топка. Во контекст на кажаното изразуваме срдечна благодарност кон сите дарители и спонзори кои парично или материјално ја помогнаа изградбата на црковната трпезарија.

На 6 октомври 2002 година  беше положен и осветен камен темелникот на оваа трпезарија, за во оваа јубилејна 2007 година и да ја осветиме, токму кога прославуваме 40 години од возобновувањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква.

На 6 октомври 2002 година  беше положен и осветен камен темелникот на оваа трпезарија, за во оваа јубилејна 2007 година и да ја осветиме, токму кога прославуваме 40 години од возобновувањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква.

Веднаш потоа присутните беа поканети на заедничка братска и сестринска трпеза на љубовта.

 

 

                        

 

 

Подготвил: архиерејски намесник протојереј-ставрофор Мирко Станкоски