Во црквата на св. Атанасиј во с. Глоѓи, тетовско
 
 
 
 
 

Во црквата на св. Атанасиј во с. Глоѓи, тетовско (14.08.2007)

На ден 14 август 2007 год. (вторник) во црквата на свети Атанасиј во с. Глоѓи - Тетовско беше прославен празникот на светите Седум маченици Макавејски. 

Света Литургија отслужи парохискиот свештеник Перица Бојкоски во сослужение со архиерејскиот намесник протојереј-ставрофор Мирко Станковски, а во присуство на голем број верници од с. Глоѓи и пошироко. По Литургијата беше извршен мал Водосвет и пресечени беа славските колачи принесени од кумовите.

Во црковната трпезарија беше приредена братска трпеза на љубовта.

Прославата продолжи со културно-уметничка програма. Инаку овој празник е патронен празник на селото кој се празнува од 1863 година со обновувањето на оваа црква.

 

 

              

 

Подготвил:

свештеник Синиша Ристоски