Strumicka eparhija: Aktuelno
 
 
 
 
 
Крст на Велјушкиот манастир
Радувајте се! (22.04.2017 15:00)Во суштината на нештата (14.04.2017 15:00)Љубовен одговор на човечкото зло (12.04.2017 15:00)Цветници (08.04.2017 15:00)Благовести (06.04.2017 15:00)Недела на света Марија Египетска (01.04.2017 15:00)Недела на свети Јован Лествичник (25.03.2017 16:01)Црквата е должна да има мислење за сѐ што е поврзано со земјата и народот? (18.03.2017 16:00)Акатист и Молебен канон кон Пресвета Богородица „Брзопослушничка“ (14.03.2017 18:43)Недела на свети Григориј Палама во Струмица (13.03.2017 19:08)Едноставни совети за умно-срдечната молитва (11.03.2017 17:00)Недела на Православието (04.03.2017 17:00)За епископите (25.02.2017 17:36)Различности (18.02.2017 17:02)Лага (11.02.2017 21:02)Цело и дел (04.02.2017 17:00)Излегоа од печат „Житијата на Светиите“ за месец август (03.02.2017 23:55)Должностите на монасите (28.01.2017 17:00)Потсетник за Богојавление (18.01.2017 17:14)Голем Богојавленски водосвет на Водочката река (18.01.2017 17:04)Христијанство на дело (14.01.2017 17:00)Децата од веронаука го чествуваат споменот на свети Василиј Велики во Водоча (14.01.2017 12:28)Манастирски разговор за молитвата на срцето (08.01.2017 11:21)Рождество Христово (06.01.2017 17:00)Потсетник (05.01.2017 13:45)Како правилно да бдееме – и над себе (31.12.2016 16:30)Дополнување на минатонеделната беседа (26.12.2016 20:02)Избор (втор дел) (24.12.2016 18:19)Семеен православен молитвеник (22.12.2016 18:41)

Издание на црквата посветена на свети Григориј Палама и свети Димитриј Мироточив во Струмица

Како да станеме богати (17.12.2016 15:57)Избор (11.12.2016 19:13)Воведенски размислувања (03.12.2016 17:59)Гадаринци (26.11.2016 18:01)„И да воскресне некој од мртвите, тие нема да му поверуваат“ (19.11.2016 18:04)Излезе сејач (12.11.2016 17:14)Архиерејска Божествена Литургија во црквата „Света Софија“, Охрид (06.11.2016 13:39)

По повод 35-годишната епископска служба на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј

Злото внатре во нас самите нè разградува (29.10.2016 18:02)Ловци на луѓе (22.10.2016 16:37)Појаснување на послушанието во Црквата (15.10.2016 17:11)Неблагодарност (08.10.2016 21:15)Двоедна заповед (01.10.2016 18:19)Го сведочиме ли Крстот Христов или само својот крст? (26.09.2016 19:23)Напразно потрошено време (24.09.2016 18:59)Пресвета Богородице, спаси нѐ! (20.09.2016 17:59)Обедини и служи (Цело и дел) (17.09.2016 12:36)Свети Јован Крстител (10.09.2016 18:28)„Ако не сакаш да страдаш, не барај ни да се искачуваш…“ (03.09.2016 18:22)Поставен камен темелник на новa црква во Берово (28.08.2016 18:37)Богородица (27.08.2016 18:30)Светите Oтци за трите степени на молитвата (втор дел) (20.08.2016 18:47)Преображение, наше (18.08.2016 16:50)Светите Отци за трите степени на молитвата (прв дел) (13.08.2016 19:51)Светите Отци за трите степени на духовниот развој (06.08.2016 20:06)Во стилот на светиот Пророк Илија (01.08.2016 20:07)Илузија – отсуство на благодатта Божја (31.07.2016 11:54)Божествена Литургија во Водоча (24.07.2016 09:58)

Илузија на непријателството

Божествена Литургија во Водоча (17.07.2016 09:57)

Последиците од Христовото Воплотување

Дела Апостолски (11.07.2016 20:06)Словото убива, а Духот оживотворува (09.07.2016 09:34)Рождество на свети Јован Крстител (07.07.2016 11:16)Нели сме сведоци Христови? (02.07.2016 00:20)Аскетска болка и духовна сладост (26.06.2016 09:46)Процеси на црковна централизација и децентрализација (21.06.2016 19:38)Фестивал по источно црковно пеење во Струмица (19.06.2016 17:35)Последици согласно гревовите (19.06.2016 09:26)Искушенијата се соодветни на духовниот развој (12.06.2016 08:47)Божествена Литугрија во Струмица на Вознесение Христово (09.06.2016 10:03)

Вознесение при симнувањето на Светиот Дух Господ

Да, Секогашдева Марија е Богородица, а не божица (05.06.2016 15:50)Божествена Литургија во Водоча (29.05.2016 11:08)

Недела на Самарјанката

Божествена Литургија во Водоча (27.05.2016 20:26)

На празникот на свети Леонтиј Струмички

Сладост и бол; бол и сладост (22.05.2016 11:37)

Недела на раслабениот

Божествена Литургија во Водоча (15.05.2016 10:55)

Не бидете неверни, туку верни

Божествена Литургија во Водоча (08.05.2016 11:29)

„Ниту, пак, сакам да знам како живее и што прави светот“

Зошто жени? (07.05.2016 23:00)Потешко ни беше да бегаме отколку да се бориме (05.05.2016 23:17)И откако благодари... (05.05.2016 22:35)Тогаш им се отворија очите (04.05.2016 11:17)Зарем не гореа срцата наши? (03.05.2016 13:37)Смрт, добредојде! (29.04.2016 22:30)Тајната вечера – Царство Небесно пред Царство Небесно (27.04.2016 23:40)Дали Христос и за мене плаче? (26.04.2016 08:44)Христијанска беда (24.04.2016 09:40)Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (17.04.2016 14:58)

Недела на света Марија Египетска

Светилникот на нашето време (17.04.2016 10:39)Моќно превентивно или ризично куративно (10.04.2016 09:46)Божествена Литургија во Струмица на празникот Благовештение (07.04.2016 10:47)

Благовест на Благовест

Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (03.04.2016 16:43)

Крстопоклона Недела

Крстот Христов како сигурност во Бог (03.04.2016 12:42)Недела на свети Григориј Палама: Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама во Струмица (27.03.2016 10:16)

Свети Григориј Палама, спаси нѐ!

Литургија на Претходноосветени дарови во Банско (22.03.2016 18:35)

На празникот на светите Четириесет Севастиски маченици

Архиерејска Божествена Литургија во Струмица (20.03.2016 17:57)

Недела на Православието

Автономија како црковна аномалија (20.03.2016 15:51)Ако не си простиш самиот... (13.03.2016 11:45)Кога Те видовме... (06.03.2016 11:46)Плач (28.02.2016 11:39)Станавме легенди, а сè уште сме живи (24.02.2016 20:21)Божествена Литургија во неделата на митарот и фарисејот во црквата на свети Григориј Палама во Струмица (21.02.2016 11:06)

Пресвета Богородице, спаси нас!

Јуда или Петар (17.02.2016 10:45)Божествена Литургија во Берово (14.02.2016 08:39)

На празникот на свети Трифун

Божествена Литургија во Водоча (13.02.2016 15:02)Параноја или метаноја – прашањето е сега (12.02.2016 10:14)Злосторство или „казна“ (07.02.2016 10:35)Чествување на денот на светиот апостол Тимотеј на Плаошник (04.02.2016 22:07)Cредба со градоначалникот г. Невзат Бејта (03.02.2016 22:00)Архиерејска Божествена Литургија во Охрид (31.01.2016 12:25)

На празникот на свети Атанасиј Велики и свети Кирил Александриски

Сеноќно бдение во манастирот на свети Георгиј и свети Антониј во Ново Село (30.01.2016 16:32)

На празникот на свети Антониј Велики

Божествена Литургија во Струмица (24.01.2016 12:43)

Обожување на пепел

Сеноќно бдение со Божествена Литургија во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј Мироточив во Струмица (19.01.2016 12:10)

На празникот Богојавление

Едно Крштение, а чудни браќа (18.01.2016 18:25)Празните витлеемски домови (06.01.2016 17:25)Сеноќно бдение во Струмица (01.01.2016 15:17)

Колективни несвесни гревовни шеми

Божествена Литургија во Водоча на празникот на свети Николај Чудотворец (19.12.2015 12:52)Архиерејска Божествена Литургија на празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица (11.12.2015 17:11)

Кој постојано Го распнува Христос?

Вечерна богослужба на празникот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица (10.12.2015 00:12)Излегоа од печат „Житијата на Светиите“ за месец јули (10.12.2015 15:36)Архиерејска Литургија во чест на патронот на Македонската Православна Црква – Св. Климент Охридски (08.12.2015 23:53)Божествена Литургија во манастирот во Велјуса на празникот на Воведение на Пресвета Богородица (04.12.2015 12:58)

Да пораснеме барем до Стариот Завет

Бдение во манастирот на света Марија Магдалена во Стар Дојран на празникот на свети Архангел Михаил (21.11.2015 18:43)

Гуруизам – погрешен однос меѓу духовниот отец и духовните чеда

Божествена Литургија во Водоча (15.11.2015 10:10)

Сè зависи од нашиот однос со Бог

Осветување на новоизградениот храм на свети пророк Илија во населба Три Чешми - Штип (08.11.2015 17:07)Божествена Литургија во црквата на свети Димитриј во с. Собри (01.11.2015 20:01)Осветување на црква во с. Собри (01.11.2015 18:24)Архиерејска Божествена Литургија во чест на свети Константин Кавасила во Охрид (31.10.2015 00:03)Божествена Литургија во Водоча (05.10.2015 11:13)

Слово за оние што сѐ уште се колебаат да влезат во послушание

Божествена Литургија на Крстовден во манастирот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица (27.09.2015 12:27)

Зошто тогаш се плашиме од послушанието?

Сеноќно бдение со Божествена Литургија во манастирот во Велјуса на празникот на Раѓањето на Пресвета Богородица (21.09.2015 09:09)

Бог во послушание

Божествена Литургија во Водоча (20.09.2015 11:38)

Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум

Божествена Литургија во Водоча (13.09.2015 11:45)

Што е простор на срцето, а што е место на срцето?

Божествена Литургија во Велјуса (11.09.2015 10:16)

Убиец на покајанието

Божествена Литургија во Водоча (06.09.2015 12:08)

Како да останеме во просторот на своето срце?

Божествена Литургија во Водоча (28.08.2015 00:01)

Четвртото или оддесно на десното место

Поддржувачи на незнаењето (23.08.2015 17:14)Божествена Литургија во Водоча (19.08.2015 11:52)

Слепи при очи

Божествена Литургија во Водоча (16.08.2015 00:42)

Илузија

Архиерејска Божествена Литургија на Плаошник (09.08.2015 23:47)

За празникот на свети Климент Охридски

Божествена Литргија во Водоча на празникот на свети Илија (02.08.2015 20:29)

Партиципиент или само медиум

Божествена Литургија во Водоча (26.07.2015 18:35)

Внатрешен и надворешен авторитет

Божествена Литургија во Водоча (19.07.2015 16:01)

Внатрешно, есхатолошко, новозаветно и царско свештенство

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во посета на Водочкиот манастир (18.07.2015 16:04)Божествена Литургија во Водоча на празникот на Соборот на светите апостоли (13.07.2015 01:29)

Нас Апостолите

Божествена Литургија на Петровден во Пехчево (12.07.2015 18:00)

Царско и есхатолошко свештенство

Рождество на свети Јован Крстител (08.07.2015 09:36)

Објавување на тајната на новозаветното свештенство

Божествена Литургија во Водоча (28.06.2015 12:38)

Откровение во обратна насока

Божествена Литургија во Водоча (21.06.2015 12:44)

Знаењето погордува (и разградува), а љубовта гради

Осветување на црква во Мајнц, Германија (06.06.2015 11:01)Божествена Литургија на Педесетница во манастирот во Водоча (31.05.2015 13:33)

Духовност и душевност

Божествена Литургија во манастирот во Водоча (24.05.2015 16:37)

На празникот на светите Методиј и Кирил Рамноапостолни

Бдение со Божествена Литургија во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј во Струмица (21.05.2015 16:56)

На Вознесение Христово

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Архиерејска Божествена Литургија во манастирот во Водоча (06.05.2015 11:29)

На празникот на свети Георгиј Победоносец

Монашење (12.04.2015 18:49)

Второто

Смрт, добредојде! (10.04.2015 22:50)Оплакување Христово (10.04.2015 22:16)Велик петок (10.04.2015 19:56)Дванаесет евангелија (09.04.2015 12:13)Божествена Литургија во Водоча на Велики Четврток (09.04.2015 12:56)

Тајната вечера

Бдение во манастирот во Водоча на Благовештение (07.04.2015 11:39)

Благовест

Бдение во манастирот во Водоча на Цветници (05.04.2015 11:31)

Религиозна невротичност или очистување на срцето од страстите

Божествена Литургија на Лазарева сабота во Водоча (04.04.2015 12:32)

Лекција на восиновување

„Ние сме слуги непотребни“ (03.04.2015 21:47)Божествена Литургија во Водоча (29.03.2015 11:50)

„Преобразувајте се преку вашиот обновен ум“

Божествена Литургија во Водоча (22.03.2015 11:01)

Повикот на свети Јован Лествичник

Односот со Бог не е едностран однос (20.03.2015 11:56)

Крстот Христов е личносен однос (трет дел)

Крстот Христов е личносен однос (втор дел) (18.03.2015 15:53)

Сѐ е благодат Божја

Крстот Христов е личносен однос (15.03.2015 22:02)

Крстопоклона Недела

Коефициент на духовна интелигенција (трет дел) (12.03.2015 00:26)Коефициент на духовна интелигенција (втор дел) (11.03.2015 09:51)Недела на свети Григориј Палама: Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама во Струмица (08.03.2015 23:33)

Коефициент на духовна интелигенција

Недела на Православието: Божествена Литургија во Струмица (01.03.2015 13:04)

Пресуден егзистенцијален избор

Вечерна служба на Прочка (22.02.2015 17:58)

Господи, прости ми

Сеноќно бдение на празникот Сретение Господово (15.02.2015 20:13)

Едно поинакво Сретение

Излезе од печат книгата „Надминување на дуализмот“ на Митрополитот Струмички Наум (08.02.2015 11:12)Божествена Литургија во Водоча (01.02.2015 14:20)

Изместени вредности

Сеноќно бдение со Божествена Литургија на Богојавление во Струмица (19.01.2015 12:41)

Во црквата на светите Григориј Палама и Димитриј Мироточив

Голем Богојавленски водосвет на изворот крај Велјушкиот манастир (18.01.2015 17:27)На празникот Обрезание Господово и свети Василиј Велики во Струмица (14.01.2015 20:26)Василица во Водоча (14.01.2015 16:31)Бдение во црквата на свети Григориј Палама во Струмица (07.01.2015 13:36)

На празникот на Рождеството Христово

Монашење на празникот на Рождеството Христово (06.01.2015 21:33)Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј во Струмица (01.01.2015 12:51)Покров на Пресвета Богородица во Водоча (14.10.2014 12:18)

Вечен дијалог меѓу Несоздаденото и создаденото, во Богочовекот Исус Христос

Бдение во Водоча на празникот на Рождество на Пресвета Богородица (21.09.2014 08:25)

Надминување на дуализмот

Божествена Литургија во Водоча (14.09.2014 22:46)

Конкретно покајание

Божествена Литургија во манастирот во Водоча (07.09.2014 12:51)

За двете функции на умот

Успение на Пресвета Богородица во Берово (28.08.2014 20:33)

Зошто и најнеуките луѓе професионално напредуваат во својата должност, а ние, христијаните – не?

Преображение во Водоча (19.08.2014 11:35)

Преобразување на разумот

Божествена Литургија во Водоча (17.08.2014 20:38)

Искушението на разумот