Strumicka eparhija: Aktuelno
 
 
 
 
 
Крст на Велјушкиот манастир
Божествена Литургија во Водоча (20.07.2014 18:00)

Жива вера

Метанија за монашки подвиг (19.07.2014 13:28)Божествена Литургија во Стар Дојран (17.07.2014 23:46)

На празникот на светиот руски цар Николај и семејството

Божествена Литургија во Водоча (13.07.2014 22:53)

„Со слабоста своја ќе се пофалам“

Излезе од печат книгата „Житија на Светиите: јуни“ (09.07.2014 17:09)Божествена Литургија во манастирот на Покров на Пресвета Богородица во Водоча (06.07.2014 18:47)

„Кажи само збор“

Бдение во манастирот во Водоча на празникот на свети Наум Охридски (03.07.2014 09:04)

Послушни сме или не, и толку

Божествена Литургија во Водоча (29.06.2014 17:58)

Освестеност или неприсвесност

Божествена Литургија во манастирот на Покров на Пресвета Богородица во Водоча (22.06.2014 17:33)

Потпис

Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј во Струмица (15.06.2014 18:29)

Прифаќање

Архиерејска Литургија и oсветување на камен-темелник за нова црква во Општина Аеродром (09.06.2014 20:39)Божествена Литургија во Водоча (08.06.2014 12:22)

На празникот на Слегувањето на Светиот Дух – Педесетница

Божествена Литургија во Струмица (29.05.2014 14:04)

Вознесение Христово - Спасовден

Јас сум, Кој зборувам со тебе (19.05.2014 01:07)Архиерејска Божествена Литургија во Ново Село (06.05.2014 21:55)

На празникот на свети Георгиј Победоносец

Нашиот шарпланинец (22.04.2014 20:45)Монашење во манастирот на Пресвета Богородица Елеуса во Велјуса (20.04.2014 21:38)Облекување во монашка облека (21.04.2014 21:36)

Пасхално повечерие во манастирот во Водоча

Велигден во Струмица (20.04.2014 17:02)

Христос воскресна!

Оплакување Христово (19.04.2014 14:34)

Во црквата на светите Методиј и Кирил во Струмица

Царски часови и Вечерна богослужба на Велики петок (18.04.2014 17:06)

Во соборната црква на светите Методиј и Кирил во Струмица

Служба на светите и спасителни страданија (18.04.2014 16:14)Божествена Литургија во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј Мироточив во Струмица (13.04.2014 17:49)

На Цветници

Божествена Литургија во Водоча (30.03.2014 17:26)

Недела на свети Јован Лествичник

Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј во Струмица (22.03.2014 09:51)

Крстопоклона недела

Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј во Струмица (16.03.2014 11:35)

Недела на свети Григориј Палама

Божествена Литургија во манастирот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица (09.03.2014 13:11)

Недела на Православието

Вечерна служба на Прочка (02.03.2014 19:56)

Во црквата на светите Методиј и Кирил во Струмица

Божествена Литургија во манастирот во Велјуса (02.03.2014 14:30)

Недела на простувањето

Страдав, без Него, и не ми помогнавте (26.02.2014 11:28)Божествена Литургија во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј во Струмица (23.02.2014 13:43)

Недела на Страшниот Суд

Црквата не проколнува, туку благословува (20.02.2014 10:44)Станавме легенди, а сè уште сме живи (20.02.2014 10:43)Божествена Литургија во манастирот во Велјуса (16.02.2014 13:53)

Недела на блудниот син

Антиномичноста на заедницата (09.02.2014 21:34)

Недела на митарот и фарисејот

Божествена Литургија во манастирот во Водоча (01.02.2014 12:56)

На денот на свети Марко Ефески и свети Макариј Велики

Божествена Литургија во Водоча (27.01.2014 16:54)

На денот на свети Сава, архиепископ српски и света Нина, просветителка на Грузија

Божествена Литургија во Водоча (20.01.2014 12:54)Бдение на Богојавление во Струмица (19.01.2014 15:28)„И во темнина оди, а не знае ни каде оди“ (18.01.2014 21:19)Секој суди според себеси (17.01.2014 16:10)Маскирање (14.01.2014 20:09)Бдение со Василиева Божествена Литиргија во манастирот во Водоча (14.01.2014 19:10)

На празникот Обрезание Господово и свети Василиј Велики

Божествена Литургија во манастирот на свети Георгиј Победоносец и свети Антониј Велики во Ново Село (12.01.2014 19:25)

Во неделата на светите Богоотци: св. праведен Јосиф Обручникот, св. цар Давид и св. Јаков брат Господов

Божествена Литургија во Водоча (09.01.2014 19:45)

На празникот на светиот првомаченик и архиѓакон Стефан

Облекување во монашка облека и Божествена Литургија во манастирот на Пресвета Богородица Елеуса во Велјуса (08.01.2014 14:36)

На празникот на Соборот на Пресвета Богородица

Химни за Рождество Христово (07.01.2014 19:26)Христос се роди! (07.01.2014 11:24)Царски Часови со Божествена Василиева Литургија во Струмица (06.01.2014 18:28)

Во манастирот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Божествена Литургија во соборната црква на светите Методиј и Кирил во Струмица (05.01.2014 13:55)

На празникот на свети Наум Охридски Чудотворец

Нема причест – нема христијанство (04.01.2014 20:45)Ние не сме посебни, ние сме последни (01.01.2014 11:45)Сомнеж (29.12.2013 01:07)Тоа што си го приготвил, кому ќе остане? (22.12.2013 23:59)Кој е во малку неверен и во многу ќе биде (19.12.2013 17:36)Подобро... (13.12.2013 13:48)Божествена Литургија во манастирот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица (11.12.2013 18:39)

На празникот на светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Разграничување заради восогласување (08.12.2013 12:45)Излезе од печат книгата „Чудотворни икони на Пресвета Богородица“ (06.12.2013 14:50)Божествена Литургија во црквата на свети Григориј Палама и свети великомаченик Димитриј во Струмица (27.11.2013 19:16)

На празникот на свети Григориј Палама, заштитникот на Струмичката епархија

Предрасуда (24.11.2013 13:40)Да се биде, и да се има (11.11.2013 01:42)Востоличување на Митрополитот на Кумановско-осоговската епархија (10.11.2013 14:33)Востоличување на новиот Владика на Тетовско-гостиварската епархија (03.11.2013 14:13)Покајание (02.11.2013 20:07)Среќа (27.10.2013 13:02)Зошто пишувам? (24.10.2013 19:05)Божествена Литургија во Водоча (20.10.2013 12:36)Отец, сакам да застанам на сопствени нозе (19.10.2013 11:36)Покров на Пресвета Богородица (14.10.2013 12:13)Ново издание на „Православен молитвеник“ (09.10.2013 17:25)Прелест (08.10.2013 17:24)По зборовите свои... (02.10.2013 20:36)Архиерејска Божествена Литургија во храмот Рождество на Пресвета Богородица (29.09.2013 13:39)Крстовден во манастирот во Водоча (27.09.2013 11:37)Сеноќно бдение во манастирот на Пресвета Богородица Елеуса во Велјуса (20.09.2013 05:39)Божествена Литургија во манастирот во Водоча (15.09.2013 13:59)Да внимаваме, да не станеме и богоборци (14.09.2013 20:16)Тој, просто, си тера... (12.09.2013 11:49)Убиец на покајанието (11.09.2013 12:24)Бдение во манастирот во Водоча (10.09.2013 05:25)Божествена Литургија во Водоча (09.09.2013 05:24)

На денот на свети Пимен Велики и свети маченик Фануриј

Божествена Литургија во црквата на Света Троица во Радовиш (08.09.2013 15:22)

По повод 10 години од осветувањето на црквата

Опустениот пат (03.09.2013 22:01)Божествена Литургија во параклисот на светите Григориј Палама и Старец Јосиф Спилеот во манастирот во Водоча (29.08.2013 11:41)Божествена Литургија во манастирот на Успение на Пресвета Богородица во Берово (28.08.2013 14:08)Монашење во манастирот во Водоча (27.08.2013 22:38)Божествена Литургија во манастирот на Пресвета Богородица Елеуса во Велјуса (27.08.2013 17:47)Божествена Литургија во манастирот на Пресвета Богородица Елеуса во Велјуса (21.08.2013 11:17)Божествена Литургија во Водоча (19.08.2013 17:00)

На празникот Преображение Господово

Божествена Литургија во манастирот на Пресвета Богородица Елеуса во Велјуса (18.08.2013 11:58)Божествена Литургија во Водоча (11.08.2013 16:49)Божествена Литургија во Струмица (09.08.2013 14:05)

На празникот на свети Климент Охридски и свети великомаченик Пантелејмон

Божествена Литургија во соборната црква на свети пророк Илија во Стар Дојран (02.08.2013 22:36)

На празникот на свети пророк Илија

Божествена Литургија во манастирот во Водоча (30.07.2013 11:06)Божествена Литургија во параклисот на светите Григориј Палама и Старец Јосиф Спилеот во манастирот во Водоча (29.07.2013 21:17)Божествена Литургија во манастирот на свети архангел Михаил во Берово (28.07.2013 08:25)Божествена Литургија во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј Мироточив во Струмица (27.07.2013 19:52)Божествена Литургија во црквата на свети Максим Исповедник и свети Григориј Палама во Стар Дојран (26.07.2013 17:57)Божествена Литургија во црквата на свети Григориј Григоријатски во близина на манастирот во Водоча (25.07.2013 18:43)Божествена Литургија во манастирот на преподобен Антониј Велики и свети великомаченик Георгиј во Ново Село (24.07.2013 12:31)

На денот на света великомаченичка Ефимија

Божествена Литургија во црквата на света маченичка Елисавета кнегиња руска, во местото Три Води, на падините од Беласица (23.07.2013 12:05)Божествена Литургија во манастирот на светите Четириесет Севастиски маченици во Банско (22.07.2013 13:00)Божествена Литургија во манастирот на Пресвета Богородица Елеуса во Велјуса (21.07.2013 11:44)Божествена Литургија во црквата на свети цар Николај во Стар Дојран (17.07.2013 08:56)

На денот на светиот цар Николај со семејството

Божествена Литургија во Водоча (14.07.2013 11:27)

На празникот на светите бесребреници Козма и Дамјан

Крштевка во црквата на светите Методиј и Кирил во Струмица (13.07.2013 21:35)Божествена Литургија во манастирот на свети апостол Павле, свети цар Јустинијан I и свети Климент Охридски во Хамзали на Павловден (13.07.2013 17:38)Божествена Литургија во Пехчево (12.07.2013 23:28)Божествена Литургија во с. Чанаклија (струмичко) (03.07.2013 11:23)

На празникот на свети Наум Охридски

Божествена Литургија во Струмица (30.06.2013 09:27)

Во неделата на сите Светии

Фестивал на источно црковно пеење во Струмица (30.06.2013 21:06)Бдение со Божествена Литургија на Педесетница во Струмица (23.06.2013 04:49)Божествена Литургија во Водоча (16.06.2013 04:29)Погребение на Митрополитот Полошко-кумановски Кирил (14.06.2013 20:43)Доделување на столна медалја од редот на Светиот Македонски Крст во Водоча (13.06.2013 20:51)Бдение со Божествена Литургија во манастирот Покров на Пресвета Богородица во Водоча (13.06.2013 09:31)

На празникот Вознесение Христово

Божествена Литургија во Водоча (12.06.2013 02:31)Астерфест во Вељуса (03.06.2013 14:39)На празникот на свети Леонтиј Струмички, Патријарх Ерусалимски (27.05.2013 11:17)

Божествена Литургија во манастирот во Водоча

Божествена Литургија во Струмица (26.05.2013 12:22)

Недела на раслабениот

Божествена Литургија во Берово (10.05.2013 16:34)

Источен петок - Балаклија

Пасхално повечерие и монашење во манастирот во Водоча (05.05.2013 10:32)Велигден во Струмица (05.05.2013 10:54)

Христос воскресна!

Оплакување Христово (03.05.2013 22:33)Велики Петок (03.05.2013 13:57)Велики Четврток (02.05.2013 22:33)Ново издание на Струмичката епархија (02.05.2013 22:10)Божествена Литургија на Цветници во Струмица (28.04.2013 17:13)

Во манастирот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Сеноќно бдение со Божествена Литургија на Благовештение во Струмица (07.04.2013 05:20)Сеноќно бдение во црквата на свети Григориј Палама во Струмица (30.03.2013 12:57)

Во Неделата на свети Григориј Палама

Божествена Литургија во Струмица (24.03.2013 12:48)

Недела на Православието

Литургија на претходно осветени дарови во Ново Село (20.03.2013 19:51)Прочка (17.03.2013 20:55)Излезе од печат книгата „Житија на Светиите: мај“ (13.03.2013 22:22)Божествена Литургија во Струмица (10.03.2013 11:47)Монашење во манастирот во Хамзали (18.02.2013 23:24)Божествена Литургија во Струмица (17.02.2013 12:20)Претседателот г. Ѓорѓе Иванов на традиционалното закројување на лозјето во Хамзали (16.02.2013 13:47)

За празникот на свети Трифун

Божествена Литургија во Банско (14.02.2013 22:55)Сеноќно бдение во Струмица (10.02.2013 14:35)Облекување во монашка облека и метанија за монашки подвиг (09.02.2013 01:13)Метанија за монашки подвиг (09.02.2013 00:35)Во спомен на проф. Славчо Влчанов (30.01.2013 23:59)Божествена Литургија во Струмица (27.01.2013 13:54)

Во црквата на свети Григориј Палама и свети Димитриј Мироточив

Божествена Литургија во манастирот на Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици во Струмица (20.01.2013 12:54)

На денот на Соборот на свети Јован Крстител

Богојавление во Струмица (19.01.2013 12:22)Голем Богојавленски водосвет (18.01.2013 12:28)Бдение со Божествена Литургија во манастирот во Велјуса (08.01.2013 12:08)

На празникот на Соборот на Пресвета Богородица

Христос се роди! (07.01.2013 11:42)

Божествена Литургија во Струмица

Божествена Литургија во Струмица (06.01.2013 12:58)Божествена Литургија во Банско (05.01.2013 17:44)

На празникот на свети Наум Охридски

Изградбата на новиот соборен храм на Успение на Пресвета Богородица во Струмица (04.01.2013 15:51)Божествена Литургија во манастирот на свети Антониј во Ново Село (04.01.2013 15:43)Божествена Литургија во Стар Дојран (03.01.2013 15:08)

Во црквата на свети Илија

Божествена Литургија во Водоча (02.01.2013 13:23)

На денот на свети Игнатиј Богоносец

Сеноќно бдение во Струмица (01.01.2013 11:24)