Архиерејска Божествена Литургија во Лешок
 
 
 
 
 

Архиерејска Божествена Литургија во Лешок (25.03.2023 11:53)

Денес, кога Црквата го празнува споменот на свети Кирил Лешочки, во Лешочкиот манастир се одржа прво литургиско чествување од неговата канонизација. Со Божествената Литургија чиноначалствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение со Митополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, Митрополитот Европски г. Пимен и Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.